Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/IMG-20201025-WA0007-1-e1603691606716.jpg Uśmiechnięta buźka dla rodzin adopcyjnych. Namaluj ją na dłoni i wesprzyj piękną ideę

Uśmiechnięta buźka dla rodzin adopcyjnych. Namaluj ją na dłoni i wesprzyj piękną ideę

fot. archiwum prywatne

Z okazji Światowego Dnia Adopcji 2020 Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku już po raz szósty organizuje wydarzenie pod hasłem „Oblicza Świadomej Adopcji”. W tym roku, w związku z pandemią, świętowanie będzie wyglądało inaczej. Każdy może się w to zaangażować w bardzo prosty sposób.

Światowy Dzień Adopcji obchodzony jest 9 listopada.

 

Uśmiechnięta buźka na dłoni

Światowy Dzień Adopcji, którego symbolem jest „uśmiechnięta dłoń” jest obchodzony od 19 lat. Przesłaniem tego dnia jest popularyzacja adopcji jako tworzenie rodziny dla potrzebujących jej dzieci. To dzień, w którym rodziny świętują bycie razem, wspominają swoje pierwsze spotkania z dziećmi i długą drogę, jaką pokonały, aby stworzyć nową rodzinę. To również okazja do zwiększenia świadomości na temat adopcji, obalenia towarzyszących jej mitów i fałszywych przekonań. Aby ten dzień był bardziej popularny w Polsce, Pomorski Ośrodek Adopcyjny w 2020 r., chcę szeroko rozpropagować „dłoń z namalowaną uśmiechniętą buźką”. – Dłoń jest symbolem pomocy, uśmiech oznacza radość, właśnie razem mają symbolizować radość z nowej rodziny – wyjaśnia dyrektor Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku Joanna Bartoszewska. – Chcemy zwiększyć  zainteresowanie tematem adopcji. Dążymy też do tego, aby Światowy Dzień Adopcji już na stałe zagościł w kalendarzu ważnych wydarzeń w naszym regionie – dodaje Bartoszewska.

 

Akcja w mediach i połączone siły kilku instytucji

Myślą przewodnią tegorocznych obchodów Światowego Dnia Adopcji będzie promocja spojrzenia na adopcję przez pryzmat potrzeb dzieci. Dlatego Pomorski Ośrodek Adopcyjny zaprosił do współpracy instytucje reprezentujące dzieci z wyjątkowymi potrzebami takie jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Dom im. J Korczaka – Regionalną Placówkę Opiekuńczo-Terapeutyczną w Gdańsku. Co roku głównym punktem wydarzenia był dzień otwarty ośrodka adopcyjnego, organizowane były konferencje i spotkania ze specjalistami. W tym roku, w związku z pandemią, zmieniono kierunek świętowania Światowego Dnia Adopcji. – Promować ideę adopcji będziemy za pomocą mediów oraz Internetu, a także dzięki plakatom w miejscach publicznych, m.in  w urzędach, szpitalach, szkołach, centrach pomocy czy komunikacji miejskiej – wymienia Joanna Bartoszewska. Chcemy, by mimo trwającej pandemii informacja o Światowym Dniu Adopcji dotarła do jak największej liczby odbiorców właśnie poprzez malowanie uśmiechniętej buźki na dłoni, zrobienie zdjęcia i wstawienie na profile w mediach społecznościowych – dodaje dyrektora Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego.

Już teraz na Facebooku można ustawić nakładkę z symbolem Światowego Dnia Adopcji na swoim zdjęciu profilowym. W celu promowania świadomej adopcji oraz samego święta, można również na własnej dłoni narysować uśmiechniętą buźkę i jej zdjęcie z podpisem „Światowy Dzień Adopcji” udostępniać w mediach społecznościowych 9 listopada 2020 r.

Osoby, które będą chciały 9 listopada porozmawiać z pracownikami Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego powinny skontaktować się wcześniej telefonicznie lub wysłać email  do placówki. Więcej informacji na stronie internetowej ośrodka.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.