Ten materiał pochodzi z archiwum portalu.

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować działania zamieszczonych w tekście odsyłaczy ani zgodności technicznej warstwy materiału ze standardami dostępności. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Uroczysta sesja sejmików dwóch województw w Toruniu [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Uroczysta sesja sejmików dwóch województw w Toruniu [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Panorama Torunia. Fot. pixabay.pl

W Toruniu o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta sesja sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Została zorganizowana z okazji 100. rocznicy ratyfikacji traktatu wersalskiego, który gwarantował m.in. powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich w granice Polski.

 

W czasie sesji zostanie zaśpiewany hymn Polski, a obecni radni obu województw, samorządowcy i goście odnowią śluby wierności ojczyźnie. W czasie okolicznościowych wystąpień głos zabiorą m.in. Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, oraz Mieczysław Struk, marszałek pomorski. Na zakończenie wszyscy odśpiewają także patriotyczną „Rotę”.

 

 

 

W Toruniu już od godz. 9.00 trwały obchody przyłączenia Pomorza i Kujaw do Polski w roku 1920. Na ścianie historycznej siedziby wojewodów pomorskich (gmach Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) odsłonięto pamiątkową tablicę, natomiast przed pomnikami gen. Józefa Hallera i Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 złożono kwiaty. O godz. 10.00 została odprawiona msza święta dziękczynna w intencji Ojczyzny odprawiona w bazylice katedralnej świętych Janów.