Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ulewa, huragan czy upał będą bardziej przewidywalne. Naukowcy stworzą system ostrzegania dla Pomorza

Ulewa, huragan czy upał będą bardziej przewidywalne. Naukowcy stworzą system ostrzegania dla Pomorza

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie systemu ostrzegania pogodowego

Prognozy pogody będą dokładniejsze, a zagrożenia będą wykrywane szybciej. Dzięki współpracy Zarządu Województwa Pomorskiego i Politechniki Gdańskiej powstanie system prognozowania pogody dla województwa pomorskiego.

 

List intencyjny w sprawie systemu szybkiego ostrzegania o zagrożeniach pogodowych na Pomorzu został podpisany 19 października 2017 r. Sygnatariuszami listu był Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Krzysztof Malicki oraz Damian Kuźniewski ze spółki Excento sp. z o.o., a także Błażej Konkol i Andrzej Pollak ze Związku Gmin Pomorskich.

 

Po co ten system?

 – Tragiczne wydarzenia z sierpnia pokazały, że system przekazywania informacji pogodowej zawodzi. Chcemy to naprawić – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Ekstremalne zjawiska pogodowe w naszym klimacie są coraz bardziej gwałtowne. Zainaugurowane dziś prace będą miały na celu poszukiwanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo Pomorzan. Szybkie wydanie ostrzeżenia o nadchodzących ulewach czy znacznych opadach pozwoli mieszkańcom oraz służbom ratowniczym na niezwłoczne podjęcie stosownych działań. System będzie też gromadzić dane statystyczne odnośnie zjawisk pogodowych. – To nowatorski projekt, wchodzący na zdecydowanie wyższy poziom informacji o pogodzie. Jestem przekonany, że ryzyko które dziś podejmujemy się opłaci – dodaje marszałek.       

 

Jak to będzie działać?

Jak opowiada Krzysztof Malicki z Excento sp. z o.o. – System ma opierać się na czymś w rodzaju sieci społecznościowej. Duża liczba stacji pogodowych nawet mniej dokładnych od profesjonalnych stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pozwoli na tworzenie dokładnych modeli pogodowych. Nasz projekt nie jest jednak projektem wdrożeniowym, ale badawczym. Szukamy odpowiedzi i rozwiązań, które można zastosować, by system zadziałał. Na prace związane z uruchomieniem konkretnych rozwiązań przyjdzie czas po przeanalizowaniu wyników prac. Te chcemy zakończyć pod koniec 2019 r.

 

Cyfrowa Polska

System jest budowany przez spółkę Excento. Jest to spółka celowa powołana przez Politechnikę Gdańską rozwijająca zaawansowane technologie. Projekt systemu detekcji zagrożeń i ostrzegania jest realizowany za blisko 14 milionów złotych w ramach Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska. Ma on na celu zwiększenie potencjału uczelni wyższych i innowacyjności rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych w sektorze publicznym. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.