Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/DSC_0795.jpg W Żukowie powstanie specjalna baza treningowa dla strażaków

W Żukowie powstanie specjalna baza treningowa dla strażaków

Fot. mat. UG w Żukowie
11.08.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
11.08.2022

Plac ćwiczeniowy, tor przeszkód oraz 12 metrowa ścianka wspinaczkowa. Tak będzie wyglądać ośrodek szkolno-treningowy dla strażaków z OSP, który powstanie w Żukowie. Inwestycja będzie możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa pomorskiego, który przekazał gminie 300 tys. zł.

Umowa na budowę kompleksu szkolno-treningowego została podpisana 10 sierpnia 2022 r. w Żukowie. W uroczystości wziął udział m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Tu będą ćwiczyć strażacy

Strażacy ochotnicy to profesjonaliści.

– Ale skuteczność ich działania zależy nie tylko od sprzętu, który posiadają, ale również od systematycznych treningów i szkoleń. I to właśnie w takich centrach szkoleniowych będą mogli doskonalić swoje umiejętności – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W żukowskim kompleksie wybudowana zostanie 12 metrowa ścianka wspinaczkowa i plac ćwiczeniowy.

– Wszystko będzie tak zaprojektowane, aby przyciągnąć do OSP młodych. Ośrodki będą bowiem służyć nie tylko strażakom, ale i całej lokalnej społeczności – dodaje.

Chodzi m.in. o promocję sportu wśród młodzieży czy edukację z zakresu bezpieczeństwa.

Przykład współpracy

Budowa obiektu kosztować będzie około 1,3 mln zł. Ale co istotne, inwestycja będzie finansowana nie tylko z budżetu gminy Żukowo. 320 tys. zł pochodzi z powiatu kartuskiego. A 170 tys. zł. to łączny wkład siedmiu gmin: Chmielna, Przodkowa, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy i Sulęczyna.

– Realizacją tego zadania chcemy pokazać dwie rzeczy. To że wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie mieszkańców oraz to, że wiemy, że razem możemy zdziałać zdecydowanie więcej – podkreślał Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo.

300 tys. zł  przekazał samorząd województwa pomorskiego w ramach pilotażowego programu budowy kompleksów szkolno-treningowych dla ochotniczych straży pożarnych.

 

Pomagamy OSP

Samorząd województwa pomorskiego od wielu lat wspiera system ochotniczych straży pożarnych. Co roku przekazywane jest wsparcie finansowe na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Tylko w 2022 r. wsparcie otrzymało 214 jednostek OSP. Budowa centrów szkolno-treningowych to pilotażowy projekt. Realizowany będzie w Żukowie, Pruszczu Gdańskim oraz w Szemudzie. Każda z tych inwestycji otrzymała wsparcie w wysokości 300 tys. zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.