Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bda9f7d4-e72a-4d2e-9615-60c9928effdf.jpg Trzy razy w tygodniu będzie można poznać Stocznię Gdańską Szlakami Kobiet. Wyjątkowe spacery w reżimie sanitarnym

Trzy razy w tygodniu będzie można poznać Stocznię Gdańską Szlakami Kobiet. Wyjątkowe spacery w reżimie sanitarnym

Spacer po Stoczni Gdańskiej

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi poznają uczestnicy letnich spacerów, które odbywają się w środy, piątki i niedziele. Zwiedzanie jest bezpłatne, a spacery przeznaczone są dla osób dorosłych.

 

W związku z pandemią koronawirusa i reżimem sanitarnym na spacery obowiązują zapisy, a liczba osób jest ograniczona.

 

Czego dowiedzą się uczestnicy wypraw?

Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet pokazują zakład oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Podczas wycieczek uczestnicy dowiadują się, jak praca w stoczni wpłynęła na ich życie. Poznają historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980.

W trakcie zwiedzania usłyszą wiele anegdot i ciekawostek, np. o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Dowiedzą się też, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46 A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.

 

Kiedy i jak można zwiedzać?

Spacery odbywają się w środy, piątki i niedziele. W lipcu rozpoczynają się o godz. 18.00 (środa i piątek) oraz 16.00 (niedziele). W sierpniu i wrześniu rozpoczynają się o godz. 17.00 (środa i piątek) oraz 16.00 (niedziele). Można wybierać spośród kilku tras: pracowniczo-strajkowej, pracownic, strajkowej i Anna, legenda Solidarności  poświęconej Annie Walentynowicz.

W związku z dotrzymywaniem reżimu sanitarnego na spacery obowiązują zapisy, a liczba osób jest ograniczona. Zapisy

Każdy spacer ma ograniczoną liczbę osób. Wraz z potwierdzeniem udziału w spacerze uczestnik otrzymuje informację o miejscu jego startu. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu spacerów, który akceptują przy zapisach: m.in. noszenia maseczek i zachowywania dystansu społecznego. Spacery przeznaczone są dla osób dorosłych.

 

Zwiedzanie też z aplikacją

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką. Materiały znajdują się na stronie Stocznia jest kobietą.

Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet są częścią projektu Instytutu Kultury Miejskiej – Metropolitanka. Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. her story – jej historia, w nawiązaniu do his story – jego historia), którego centrum jest opowieść o roli kobiet w historii. Roli, która jest często pomijana w akademickich, szkolnych i codziennych rozmowach.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.