Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/90bad292-7b64-4d33-803a-6cc9776ad4c2.jpg Tragifarsa o współczesnej Europie. „Pan Schuster kupuje ulicę” w Teatrze Wybrzeże [PREMIERA]

Tragifarsa o współczesnej Europie. „Pan Schuster kupuje ulicę” w Teatrze Wybrzeże [PREMIERA]

Reżyser i aktorzy spektaklu „Pan Schuster kupuje ulicę"

„Pan Schuster kupuje ulicę" to sztuka autorstwa niemieckiej dramatopisarki Ulriki Syhy. Jej bohaterami są członkowie dobrze sytuowanej rodziny, którzy rozliczają się ze swoim dotychczasowym życiem. Prapremiera spektaklu odbędzie się w piątek, 19 lipca 2019 r. w Starej Aptece.

 

Sztuka Ulriki Syhy „Pan Schuster kupuje ulicę” to ostra, nowoczesna farsa o dzisiejszej Europie. Bohaterami są dobrze sytuowani przedstawiciele klasy średniej, intelektualiści, którzy na pozór prowadzą wygodne i bezpieczne życie. Wydaje się, że nie mają ani powodów do narzekań, ani powodów do odczuwania strachu.

Jednak ich pasywny tryb życia, w połączeniu z ciągłym zamiataniem problemów pod dywan, sprawiają że żyją w bezustannym lęku przed tym, co ich otacza. Przed rzeczywistością, rządzącą się nieznanymi prawami, zamieszkiwaną przez bliżej niesprecyzowanych obcych, których odgłosy nakłuwają coraz bardziej napiętą atmosferę rodzinnego spotkania. Kiedy opadają złudzenia, maski konwencjonalnych ról społecznych przestają wystarczać. Pod nudą skrywa się szaleństwo, pod dobrym samopoczuciem – katastrofa.

Gdzieś na niemieckiej prowincji…

– Dramat „Pan Schuster kupuje ulicę” przykuł moją uwagę już przy lekturze pierwszych zdań. Akcja sztuki rozgrywa się gdzieś na niemieckiej prowincji. Bohaterowie, członkowie rodziny Schusterów, w trakcie letniego, niedzielnego spotkania rozliczają się ze swoim życiem – mówi Tomasz Cymerman, reżyser spektaklu.

Cała fabuła sztuki jest metaforą. To opowieść o Europie, która wyrzekła się pierwotnych ideałów stając się zakładniczką rozmaitych lęków i wiary w stabilny przyrost kapitałów. Mieszkańcy Starego Kontynentu są inteligentni, wrażliwi i oczytani. Wyraźnie trawi ich jednak choroba.

– Atmosfera tej tragifarsy kojarzy mi się z opowiadaniem Allana Edgara Poe pt. „Zagłada domu Usherów”. Powoli, z minuty na minutę, ogród Schusterów spowija mrok. Być może ten mrok jest po prostu stałą wartością w naszym życiu. Zaakceptowanie go być może oznacza dojrzałość. Niemniej mrok jak to mrok: napawa przerażeniem – dodaje Tomasz Cymerman.

„Pan Schuster kupuje ulicę”

 • prapremiera: 19 lipca 2019 r., piątek, godz. 19.00
 • kolejne spektakle:
  20 lipca 2019 r., sobota, godz. 18.00
  21 lipca 2019 r., niedziela, godz. 18.00
  3 sierpnia 2019 r., sobota, godz. 19.00
  4 sierpnia 2019 r., niedziela, godz. 19.00
  6 sierpnia 2019 r., wtorek, godz. 19.00
 • Teatr Wybrzeże
 • scena Stara Apteka
 • ul. Teatralna 2
 • Gdańsk

Autorka sztuki: Ulrike Syha
Przekład: Iwona Uberman
Reżyseria: Tomasz Cymerman
Dramaturg: Michał Kurkowski
Scenografia: Michał Korchowiec
Kostiumy: Karolina Mazur
Muzyka: Polpo Motel
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

Plakat spektaklu Pan Schuster kupuje ulicę

W spektaklu występują:

 • Robert Ninkiewicz – Pan Schuster,
 • Katarzyna Kaźmierczak – Żona,
 • Magdalena Boć – Szwagierka,
 • Joanna Kreft–Baka – Teściowa,
 • Justyna Bartoszewicz – Opiekunka.
Ulrike Syha (ur. 1976) – wielokrotnie nagradzana dramatopisarka i tłumaczka, laureatka licznych stypendiów oraz rezydencji artystycznych. Ukończyła Wydział Dramaturgiczny w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku, przez wiele lat pracowała jako asystentka reżysera w teatrze w Lipsku, a od 2002 r. związana jest z Hamburgiem. W latach 2009-2010 była etatową dramaturżką Teatru Narodowego w Mannheim. Z języka angielskiego przełożyła m.in. Martina Crimpa, Alana Ayckbourna oraz Wallace’a Shawna.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.