Środowisko
Widok na zachodzące słońce nad Wisłą w okolicach Kiezmarka

To ostatnia chwila na twoją opinię! Dobiega końca badanie pomorskiego krajobrazu

Zachód słońca nad Wisłą w okolicach Kiezmarka. Fot. ze zbiorów PBPR
10.06.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
10.06.2021

Jeszcze tylko do 15 czerwca 2021 r. mieszkańcy naszego regionu mogą wypełnić internetową ankietę i podzielić się w niej opinią na temat miejsca swojego zamieszkania. Te informacje będą pomocne przy sporządzaniu audytu krajobrazowego. Gmina, w której najwięcej mieszkańców weźmie udział w badaniu, otrzyma specjalną nagrodę.

Audyt krajobrazowy będzie kompleksową analizą przestrzeni naszego regionu. Celem jest scharakteryzowanie i ocena stanu krajobrazów występujących na obszarze całego województwa pomorskiego. Prace nad tym dokumentem prowadzi Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego.

Także mieszkańcy Pomorza mogą wesprzeć zespół PBPR i włączyć się w dyskusję na temat otaczającego krajobrazu. Wystarczy wypełnić internetową anonimową ankietę, która dostępna jest TUTAJ. Swój głos można przekazać do 15 czerwca 2021 r.

 

Aktywność mieszkańców gmin województwa pomorskiego w badaniu dotyczącym krajobrazu (stan na 2 czerwca 2021 r.)

Aktywność mieszkańców gmin województwa pomorskiego w badaniu dotyczącym krajobrazu (stan na 2 czerwca 2021 r.). Mat. prasowy PBPR

 

Na co mieszkańcy najczęściej zwracają uwagę w ankiecie?

– Mieszkańcy biorący udział w badaniu wskazywali w swoim otoczeniu wyjątkowe miejsca i obiekty, które ich zdaniem wymagają zachowania i dodatkowej ochrony. Zdarzały się osoby, które zawodowo związane są z kształtowaniem przestrzeni, ochroną przyrody czy samorządem lokalnym, lecz najchętniej swoimi opiniami dzielą się osoby, które zamieszkują dane miejsce od urodzenia. Uczestnicy badania bardzo często zaznaczali również, że biorą aktywny udział w życiu swojej miejscowości – mówi Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

Mieszkańcy chętnie wypełniają ankiety?

– Do tej pory ankietę wypełniło ponad 2,7 tys. osób. Mamy sporo gmin, w których badanie cieszy się dużą popularnością. W czołówce znajdują się w szczególności Osiek oraz Przywidz, a także gminy Stary Dzierzgoń, Cedry Wielkie i Miłoradz. Natomiast, w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców najwięcej osób wypełniło naszą ankietę na terenie gmin Osiek, Cedry Wielkie, Smętowo Graniczne oraz w Gdańsku. Ale są miejsca, skąd brakuje opinii.

Na przykład?

– W badaniu nie wzięli dotąd udziału mieszkańcy Krynicy Morskiej oraz gminy wiejskiej Słupsk, a także gmin: Łęczyce, Lipusz, Nowa Karczma, Liniewo, Bobowo, Lichnowy, Stary Targ, Ryjewo i Gardeja. Czekamy na każdy głos, bo to ważne informacje i wskazówki dla kształtowania naszego pomorskiego krajobrazu. Dlatego zachęcam wszystkich, by poświęcili kilka minut na wypełnienie przygotowanej przez nas ankiety. Dla tej z gmin, której mieszkańcy najchętniej będą dzielić się swoją opinią na temat otaczającego ich krajobrazu, postanowiliśmy przygotować specjalną nagrodę.

Z dyrektorem Jakubem Pietruszewskim rozmawiał Marcin Szumny.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.