Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

To oni zmieniają Pomorze. Dlaczego przedszkole Ecoludek w Małkowie jest wyjątkowe?

To oni zmieniają Pomorze. Dlaczego przedszkole Ecoludek w Małkowie jest wyjątkowe?

Przedszkole Ecoludek w Małkowie.

Tu dzieci poznają świat i mają stały kontakt z naturą, a każdy dzień jest wspaniałą przygodą. Cały budynek jest ekologiczny i zaprojektowany zgodnie ze skandynawskim designem. Tak działa Leśne Przedszkole Ecoludek w Małkowie.

 

Zatrudnienie pracownika w przedszkolu było możliwe dzięki Pożyczce na Zatrudnienie udzielonej przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy.

 

Mali odkrywcy z Małkowa

Leśne przedszkole Ecoludek to projekt, który wzorowany jest na duńskich rozwiązaniach edukacyjnych oraz ekologicznych. Jest to też pierwsze w Polsce takie leśne przedszkole. Na czym polega jego wyjątkowość? – Lokalne przedszkola prześcigają się w warunkach lokalowych i ofercie zajęć dodatkowych. Nasze przedszkole skupia się jednak na dziecku jako „liderze”, za którym podąża się jak za małym odkrywcą – mówi Katarzyna Byczkowska, dyrektorka przedszkola. – U nas dzieci spędzają jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i mają bardzo dużo ruchu. Zabawa i nauka splatają się ze sobą co dla dzieci jest prawdziwą przygodą – dodaje. 

 

Fot. mat. pras. PFP

Przedszkole wyróżnia się dużym terenem wokół budynku. Ustawione są tam huśtawki, tunele czy zjeżdżalnie i piaskownice. –  Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Kolbudy maluchy mogą swobodnie bawić się w sąsiadującym z przedszkolem lesie. To swoisty poligon doświadczalny, gdzie podglądają życie owadów i zjawiska przyrodnicze – opowiada dyrektor Byczkowska. – Stosujemy też skandynawską zasadę, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie – wyjaśnia. Dzięki temu codzienna zabawa na świeżym powietrzu sprzyja rozwojowi wrodzonego systemu odpornościowego dzieci. 

 

Ekologia i design

Przedszkole w Małkowie wzorowane jest na placówkach duńskich. Sale są jasne i przestronne, utrzymane w skandynawskim prostym designie, który ma pobudzać dziecięcą kreatywność. Budynek jest również ekologiczny. Oszczędność energii zapewnia komputerowo sterowana wentylacja z odzyskiem ciepła. Prąd produkowany jest dzięki instalacji fotowoltaicznej. Całość jest ogrzewana piecem gazowym.

 

Wsparcie z funduszu

Wspaniałe warunki, bogata oferta edukacyjna to nie wszystko. W przedszkolu liczy się przede wszystkim wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Jedno  ze stanowisk pracy powstało dzięki wsparciu z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. – W ramach Pożyczki na Zatrudnienie sfinansowane zostały wydatki na utworzenie nowego miejsca pracy oraz szkolenie i wynagrodzenie pracownika – mówi Aneta Grzebska, prezes Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Czym jest pożyczka na zatrudnienie? – Mogą z niej skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pieniądze można przeznaczyć na przykład podniesienie kwalifikacji pracowników czy zatrudnienie nowych osób – wylicza Grzębska. Przedsiębiorcy mogą pożyczyć nawet 300 tys. zł. – Okres spłaty to 60 miesięcy, z możliwością sześciomiesięcznej karencji – dodaje. Pożyczka jest oprocentowana na bardzo korzystnych warunkach, a fundusz nie pobiera prowizji za jej udzielenie.