Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/Murale_PKM-30.jpg To nasz sprzeciw przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Antywojenne murale przy linii PKM

To nasz sprzeciw przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Antywojenne murale przy linii PKM

Fot. Karol Stańczak
24.08.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
24.08.2022

Pies Patron, Bracia Kliczko oraz Putin, któremu towarzyszy Hitler i Stalin. To tylko niektórzy z bohaterów uwiecznionych na wyjątkowych muralach przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień. Malowidła powstały w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą”.

Akcja została podsumowana 24 sierpnia 2022 r., w Dniu Niepodległości Ukrainy. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna, przedstawiciele PKM, artyści oraz konsul Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.

Dzień Niepodległości Ukrainy

Dzień prezentacji wykonanych dotychczas murali nie był przypadkowy.

– Dziś obchodzimy Dzień Niepodległości Ukrainy. – Niepodległość to nie tylko wolność. To również poszanowanie zasad demokracji i praw człowieka: wartości bliskich nam – Polakom i wszystkim Europejczykom. Dziś o te właśnie wartości nasi ukraińscy sąsiedzi walczą, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji. Jesteśmy z nimi, wspieramy ich, okazujemy im solidarność! – zaznaczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Fot. Karol Stańczak

Solidarni z Ukrainą

Jest to wspólna inicjatywa samorządu województwa pomorskiego oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dzięki której powstał cykl murali poświęconych wojnie na Ukrainie. To artystyczny manifest sprzeciwu wobec wojny i każdej agresji. Od początku marca 2022 r. na murze oporowym przy przystanku PKM Gdańsk Jasień powstaje największa na Pomorzu galeria antywojennej sztuki. Pierwsze dwa obrazy to dzieło znanego trójmiejskiego artysty Piotra „Tuse” Jaworskiego. Kolejne dzieła wyszły spod ręki studentów gdańskiej ASP, a także ukraińskich i białoruskich artystów. Pracami kierował m.in. prof. Jacek Zdybel.

 

Galeria dla każdego

Murale, jako sztukę w przestrzeni publicznej podziwiać może każdy. Można to zrobić zarówno z okien pociągów jadących Linią PKM, ale również spacerując po okolicy przystanku na Jasieniu. Malowidła znajdują się, bowiem na murze, wzdłuż którego przebiega popularna trasa spacerowa.

– Ale to nie wszystko. Galeria „Solidarni z Ukrainą” jest otwarta na kolejnych twórców. Jeśli masz pomysł na antywojenny sprzeciw wobec wojny skontaktuj się z nami – zaprasza prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Grzegorz Mocarski.

Projekty można nadsyłać na adres mailowy: murale@pkm.sa.pl.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.