Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/79721352-b4a0-4941-890c-58c260b2cfc3.jpg To największe jasełka na świecie! Sprawdź, gdzie na Pomorzu pojawią się Trzej Królowie, anioły i diabły

To największe jasełka na świecie! Sprawdź, gdzie na Pomorzu pojawią się Trzej Królowie, anioły i diabły

Orszak Trzech Króli w Gdańsku

W uroczystość Objawienia Pańskiego, w sobotę 6 stycznia 2018 r. ulicami pomorskich miast i wsi przejdą orszaki trzech króli. Ich organizatorzy zapraszają do wspólnego kolędowania wszystkich mieszkańców naszego regionu. Mile widziane będą kolorowe przebrania i stroje jasełkowe.

 

Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywana Świętem Trzech Króli, w Kościele katolickim obchodzona jest 6 stycznia. Wierni wspominają wtedy wydarzenie opisane w Ewangelii według św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę przynieśli oni dzieciątku drogocenne dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Tego dnia w wielu miastach w Polsce organizowane są orszaki trzech króli – największe uliczne jasełka na świecie, połączone ze wspólnym kolędowaniem.

 

Orszak Trzech Króli

 

*  *  *

 

Bobowo
Msza w kościele św. Wojciecha rozpocznie się o godz. 13.00. Po mszy, o godz. 14.00 orszak trzech króli wyruszy z targowiska ulicami Rzeczną, Gdańską i Polną, kierując się na halę sportową. O godz. 15.20 rozpocznie się koncert chóru „Na cały głos” połączony ze wspólnym śpiewaniem kolęd i poczęstunkiem. Około godz. 16.30 przewidywane jest zakończenie.

 

Bytów
Orszak trzech króli ruszy sprzed kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej o godz. 12.00. Śpiewając kolędy uczestnicy przejdą ulicami Jana Pawła II, Wojska Polskiego i Krótką, a następnie ul. Jana Pawła II wrócą w okolice kościoła.

 

Chojnice
Orszak rozpocznie się o godz. 11.50 na pl. Emsdetten. Po drodze do stajenki będzie można zobaczyć scenki: Dwór Heroda, Pierwszy grzech, Gospodę oraz Walkę dobra ze złem. Wydarzenie zakończy się pokłonem Trzech Króli oraz wspólnym kolędowaniem na Starym Rynku.

 

Czersk
Orszak trzech króli rozpocznie się o godz. 12.30 na stadionie sportowym. Zakończenie planowane jest na godz. 14.30 na targowisku miejskim, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd. Uczestnicy będą też mogli skosztować zupę pomidorową.

 

Człuchów
Po mszy w kościele św. Jakuba Apostoła, o godz. 11.50 zbierze się orszak czerwony. W tym samym czasie orszak niebieski wyruszy sprzed urzędu miejskiego, natomiast orszak zielony wyruszy sprzed Miejskiego Domu Kultury. Grupy spotkają się o godz. 12.00 na Rynku, a następnie przejdą ulicami Żółkiewskiego, Krzyżową, Krótką i Królewską z powrotem na Rynek. Na czele pochodu stanie Gwiazdor w towarzystwie aniołów, dworu królewskiego i koni. Na trasie zaplanowano przystanki z inscenizacjami: Przybycie Mędrców, Pierwszy grzech, Gospoda, Dwór Heroda, Szałas pasterzy, Diabelskie sztuczki, Cherubini oraz Walka dobra ze złem. Przy stajence, ustawionej obok choinki na Rynku, odbędzie się pokłon Trzech Króli i złożenie ich darów.

 

Dziemiany
O godz. 12.30 w kościele św. Antoniego Padewskiego rozpocznie się uroczysta msza z akcentami kaszubskimi, a po niej orszak trzech króli przejdzie ulicami wsi. Organizatorzy zapraszają uczestników do kościoła już na godz. 12.00 na wybór Małego Króla Kaszubskiego.

 

Gdańsk
Widowisko rozpocznie się od zbiórki o godz. 11.30 w okolicy głównego wejścia do Bazyliki Mariackiej. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami. Orszak wyruszy o godz. 12.00 i przejdzie ulicami Głównego Miasta – Piwną, Tkacką i Długą. Na jego czele pojadą konno Trzej Królowie, prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez muzykantów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami. Po drodze spotkają oni Heroda, a rolę jego pałacu odegra Wielka Zbrojownia. To tu Herod, kusząc i grożąc, będzie próbował zawrócić pochód z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić diabły w okolicy fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do walki dobra ze złem. Natomiast na scenie ustawionej na Długim Targu przed Zieloną Bramą nastąpi pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz złożone zostaną ich dary. Całość zakończy wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek wraz z dziećmi ze Szkół Podstawowych Fregata i Chórem Mieszczan Gdańskich.

 

Gdynia
Przemarsz poprzedzi msza odprawiona o godz. 11.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po mszy, o godz. 12.15 uczestnicy orszaku trzech króli wyruszą ulicami Armii Krajowej, Świętojańską, Partyzantów i gen. Józefa Bema, kierując się na Wzgórze św. Maksymiliana. W trakcie przemarszu zaplanowano przystanki z inscenizacjami: U Heroda – na placu przed kolegiatą Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Gospoda – przed restauracją Polonia oraz Anioły i diabły – przy urzędzie miasta. Na koniec w kościele św. Antoniego Padewskiego, gdzie odbędą się krótkie jasełka oraz wspólne kolędowanie. Przewidziano także drobny poczęstunek.

 

Kartuzy
Orszak trzech króli wyruszy o godz. 14.00 sprzed kościoła św. Kazimierza przy Rynku, a następnie przejdzie ulicami Kościuszki, Kolejową, Gdańską, Parkową, 3 Maja, gen. Józefa Hallera oraz Dworcową (deptak). 

 

Kołczygłowy
Uczestnicy orszaku trzech króli zgromadzą się o godz. 11.30 przy salce parafialnej im. Jana Pawła II. Następnie pójdą ulicami Fabryczną, 8 Marca i Witosa do kościoła Chrystusa Króla. W czasie przemarszu odgrywane będą sceny przybliżające biblijne wydarzenia. Młodzież rozdawać będzie korony i śpiewniki.

 

Konarzyny
Wymarsz orszaku trzech króli nastąpi o godz. 12.00, po mszy w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uczestnicy przejdą ulicami wsi, będą śpiewać kolędy i czytać fragmenty Ewangelii.

 

Krzyżanowo (gm. Stare Pole)
Orszak trzech króli rozpocznie się o godz. 11.45 na parkingu przy cmentarzu komunalnym. 

 

Kwidzyn
W tym roku wspólnie z trzech króli ulicami miasta przejdzie Anioł Pokoju. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.30 na pl. Jana Pawła II przy konkatedrze św. Jana Ewangelisty. Orszak wyruszy w drogę do szopki ulicami Braterstwa Narodów, Piłsudskiego i Grudziądzką, kierując się na plac przed kościołem Świętej Trójcy, gdzie o godz. 15.00 zacznie się koncert kolęd w wykonaniu zespołu New Life M. Na dzieci czekać będzie słodka niespodzianka.

 

Lębork
Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00 mszą w kościele św. Stanisława Kostki w Lubowidzu. O godz. 11.00 orszak wyruszy w kierunku Mostów, natomiast powitanie Trzech Króli w Lęborku zaplanowano na pl. Pokoju około godz. 13.00.

Uwaga! O godz. 11.15 na pl. św. Jakuba w Lęborku zostanie podstawiony autobus, dla osób, które chcą dojechać i uczestniczyć w orszaku już od Mostów.

 

Linia
Po mszy, która rozpocznie się o godz. 14.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, uczestnicy uroczystości zbiorą się przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie będą mogli się przebrać i przygotować do przemarszu. Orszak trzech króli wyruszy o godz. 15.00.

 

Łeba
O godz. 15.00 zorganizowany zostanie konkurs bożonarodzeniowy w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec. Wymarsz orszaku trzech króli nastąpi o godz. 16.00. Około godz. 16.40 rozpocznie się inscenizacja przy szopce na placu przed kościołem Wniebowzięcia NMP, natomiast o godz. 17.00 odprawiona zostanie uroczysta msza z towarzyszeniem scholi parafialnej Promyki Pana oraz chóru Falare ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Na zakończenie, o godz. 18.00 zaplanowano koncert folk kapeli Góralska Hora.

 

Łubno (gm. Kołczygłowy)
Uczestnicy orszaku trzech króli zgromadzą się o godz. 9.45 przy figurze Matki Boskiej i wyruszą do kościoła św. Antoniego Padewskiego.

 

Malbork
O godz. 11.30 rozpoczną się msza w kościele Zesłania Ducha Świętego oraz koncert kolęd w wykonaniu chóru Lutnia. Następnie orszak trzech króli przejdzie ulicami dzielnicy Piaski. Plenerowe scenki teatralne wykonywać będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, ich rodziny i nauczyciele.

 

Nowa Cerkiew (gm. Morzeszczyn)
Zbiórka uczestników orszaku trzech króli nastąpi o godz. 10.50 przy kapliczkach na rozdrożach dróg w kierunku Pelplina, Rzeżęcina oraz Gętomia i Kulic. Następnie o godz. 11.00 rozpocznie się przemarsz do kościoła Wniebowzięcia NMP, gdzie o godz. 11.15 odprawiona zostanie uroczysta msza.

 

Nowy Dwór Gdański
Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele Przemienienia Pańskiego. Orszak trzech króli przejdzie ulicami miasta zmierzając do szopki, która będzie się mieścić przed Żuławskim Ośrodkiem Kultury.

 

Nowy Staw
O godz. 11.00 w kolegiacie św. Mateusza Apostoła odprawiona zostanie msza, a po jej zakończeniu na ulice miasta wyruszy orszak trzech króli. Po drodze uczestnicy będą mogli obejrzeć cztery scenki: Grzech pierwszych ludzi – na rynku Pułaskiego, Gospodę – przy siedzibie Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki na ul. Jana Pawła II, Walkę dobra ze złem – na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Gdańską oraz Szopkę – na rynku Kościuszki.

 

Pelplin
Uczestnicy wyruszą o godz. 11.15 z trzech miejsc: orszak niebieski wymaszeruje z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 i przejdzie ulicą Sambora, orszak zielony wymaszeruje z Zespołu Szkół nr 2 i przejdzie ul. Kościuszki, natomiast orszak czerwony wymaszeruje z Przedszkola nr 2, przejdzie deptakiem za przedszkolem i wyjdzie na ul. Mickiewicza. Przy urzędzie miasta i gminy odbędzie się przywitanie wszystkich grup. Następnie o godz. 11.30 cały orszak trzech króli skieruje się w stronę bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP, gdzie o godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza. Po jej zakończeniu w krużgankach katedry rozdawane będą ciepłe napoje.

 

Prabuty
Po mszy w kościele św. Andrzeja, o godz. 11.30 orszak trzech króli ruszy ul. Warszawską, następnie ul. Kwidzyńską, później przejdzie wokół fontanny Rolanda do szopki stojącej przy konkatedrze św. Wojciecha. Kiedy królowie pokłonią się Świętej Rodzinie, uczestnicy wspólnie zaśpiewają kolędy, będą mogli skorzystać z gastronomii i posłuchać występów zespołów.

 

Przechlewo
Podczas mszy, która rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele św. Anny, dzieci z miejscowej szkoły zaśpiewają kolędy i pastorałki. Orszak trzech króli wyruszy po mszy (wyjście bramą przy piekarni), przejdzie ul. Jeziorną do ul. Człuchowskiej, dalej na ul. Młyńską pod plebanię do szopki, gdzie uczestnicy zostaną poczęstowani ciepłym posiłkiem.

 

Puck
O godz. 11.30 w kościele św. Faustyny Kowalskiej odprawiona zostanie msza. Po jej zakończeniu, około godz. 12.45 orszak trzech króli wyruszy ulicami Swarzewską, Żarnowiecką i 10 Lutego w stronę starego miasta. Na trasie przewidziane są trzy przystanki, śpiewane będą kolędy, a kapłan poprowadzi modlitwę. Około godz. 13.45 pochód dotrze do kościoła farnego Świętych Apostołów Piotra i Pawła na zakończenie mszy dziecięcej. Trzej Królowe zaproszą dzieci i ich rodziców do dalszej drogi na pucki rynek. Około godz. 14.00 na pl. Wolności rozpocznie się wspólne kolędowanie i festyn. Dla uczestników przygotowany zostanie ciepły poczęstunek. Około godz. 15.30 przewidziane jest zakończenie.

 

Rumia
Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 mszą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Po jej zakończeniu, o godz. 12.00 orszak przejdzie ulicami Kościelną, Mostową, Lipową oraz I Dywizji Wojska Polskiego pod pomnik Jana Pawła II. O godz. 13.00 odbędzie się tam inscenizacja pokłonu Trzech Króli, koncert kolęd w wykonaniu latynoamerykańskiego zespołu Cafe y Son, a na uczestników czekać będzie ciepły poczęstunek.

 

Sierakowice
Świętowanie rozpocznie się koncertem kolęd o godz. 15.00 w kościele św. Jana Chrzciciela. O godz. 15.45 uczestnicy orszaku trzech króli zbiorą się na parkingu przy kościele, a po godz. 16.00 przemaszerują ulicami Kartuską i Lęborską do ronda, a następnie skierują się w stronę ołtarza papieskiego. Około godz. 16.30 przewidywane jest zakończenie.

 

Skarszewy
Obchody rozpoczną się o godz. 13.30 w trzech miejscach: orszak zielony wyruszy z osiedla Sikorskiego, orszak czerwony wyruszy sprzed gimnazjum, natomiast orszak niebieski wyruszy sprzed kościoła św. Maksymiliana Kolbego. W programie m.in.: przywitanie Trzech Króli, wspólna modlitwa, jasełka przy zamku, śpiewanie kolęd wraz z dziećmi ze scholi parafialnej Któż jak Bóg, a także konkursy na najlepszą koronę, strój i zaśpiewaną kolędę. Dla uczestników przewidziano poczęstunek: grochówkę, herbatę i świąteczne wypieki.

 

Słupsk
Uroczystość rozpocznie się mszą w kościele św. Maksymiliana Kolbego o godz. 12.30. Orszak trzech króli przejdzie na pl. Zwycięstwa, gdzie około godz. 13.30 przewidziano wspólne kolędowanie.

 

Sopot
Orszak rozpocznie się o godz. 13.00 obok muszli koncertowej przy molo. W czasie przejścia przez pl. Przyjaciół Sopotu dzieci odgrywać będą sceny jasełek. Następnie Trzej Królowie złożą symboliczne dary w żłóbku przy kościele garnizonowym św. Jerzego. Przemarsz ulicami miasta zakończy się w kościele Gwiazdy Morza, gdzie odbędzie się koncert kolęd.

 

Starogard Gdański
Uczestnicy wyruszą o godz. 13.00 z trzech miejsc: orszak czerwony z parkingu przy sklepie Moto Jack na ul. Kociewskiej, orszak niebieski z kościała Miłosierdzia Bożego, natomiast orszak zielony sprzed urzędu pocztowego przy ul. gen. Józefa Hallera. O godz. 13.30 na parkingu przy starostwie powiatowym zainscenizowane zostanie spotkanie Trzech Króli u Heroda. Następnie o godz. 14.00 wszystkie orszaki razem przejdą do kościoła św. Wojciecha, gdzie Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku. Na zakończenie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd.

 

Sztum
Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 mszą w kościele św. Andrzeja Boboli. Następnie orszak trzech króli przejdzie do kościoła na pl. Wolności. Na zakończenie organizatorzy zapraszają na wspólne kolędowanie oraz poczęstunek.

 

Tczew
Obchody rozpoczną się o godz. 14.00 w trzech miejscach: pierwszy orszak (na czele z biskupem pelplińskim) wyruszy z pl. Hallera, drugi orszak (na czele z prezydentem Tczewa) wyruszy sprzed Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia, natomiast trzeci orszak (na czele ze starostą tczewskim) wyruszy z placu przy pomniku Jana Pawła II na Suchostrzygach. Przemarsz ulicami miasta z Trzema Królami, ich dworami, wojskiem oraz aniołami zakończy się na Kanonce. Każdy uczestnik otrzyma darmowy śpiewnik z kolędami. Wszyscy zostaną także poczęstowani gorącą kawą, herbatą, ciastem i słodyczami.

 

Wejherowo
Początek i wspólne śpiewanie kolęd z zespołem Fukus zaplanowano na godz. 13.30. Na zebranych w ogrodach Pałacu Przebendowskich czekać śpiewniki i korony, jak również gorąca herbata. Następnie orszak trzech króli przejdzie ulicami miasta na pl. Jakuba Wejhera i do kolegiaty Trójcy Świętej.

 

Władysławowo
Orszak trzech króli rozpocznie się o godz. 12.00 przed Domem Rybaka, a zakończy o godz. 12.30 mszą w kościele Wniebowzięcia NMP. Uczestnikom marszu rozdawane będą korony.

 

Zblewo
Po mszy, która rozpocznie się o godz. 10.00, sprzed kościoła św. Michała Archanioła wyruszy orszak trzech króli. Sceny z jasełek zaprezentują uczniowie miejscowej szkoły.

 

Żukowo
Zbiórka nastąpi o godz. 12.45 na parkingu przed halą widowiskowo-sportową przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza. Wszyscy uczestnicy otrzymają korony, śpiewniki i drobne prezenty. Orszak trzech króli wyruszy o godz. 13.00 i przejdzie ulicami Armii Krajowej, Gdyńską i Siostry Faustyny, kierując się do kościoła Miłosierdzia Bożego. Na trasie śpiewane będą kolędy. Będzie także można obejrzeć krótkie scenki teatralne: Pierwszy grzech, Walka dobra ze złem, Dwór Heroda, Pasterze, Brama Anielska oraz Betlejem. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.