Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/IMG_20180505_143052.jpg To już rok wojny w Ukrainie. Jak Pomorze wspiera walczący o wolność naród?

To już rok wojny w Ukrainie. Jak Pomorze wspiera walczący o wolność naród?

Fot. Aleksander Olszak
24.02.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
24.02.2023

Transporty pomocy humanitarnej, wsparcie uchodźców wojennych przybywających na Pomorze, leczenie rannych żołnierzy. To tylko niektóre działania, jakie podjął samorząd województwa, aby wspierać walczącą z rosyjską agresją Ukrainę.

Wszystkich działań nie sposób wymienić. Ale oto krótkie podsumowanie tego, co m.in. udało się zrobić.

Samorząd solidarny z Ukrainą

Mija rok, od kiedy rosyjska armia rozpoczęła inwazję na wolną i niepodległą Ukrainę. Samorząd województwa praktycznie od razu zaangażował się w działania pomocowe skierowane do uchodźców, ale i do tych osób, które pozostały w ogarniętym wojną kraju.

– Województwo pomorskie wciąż bardzo aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie. Z naszego regionu regularnie wysyłane są konwoje ze sprzętem medycznym, żywnością, środkami czystości. Jadą do Ukrainy karetki i zakupione ze środków województwa agregaty prądotwórcze. Dajemy też dach nad głową i wszelką możliwą opiekę uchodźcom, a ranni leczeni są w naszych szpitalach – mówi Mieczysław Struk marszałek województwa.

Tylko na integrację imigrantów, w tym oczywiście uchodźców z Ukrainy samorząd województwa przeznaczył już w sumie ponad 100 mln zł – zarówno ze środków unijnych, jak i z własnego budżetu. Jakie działania zostały podjęte?

Pomoc humanitarna

Pierwsze tiry z pomocą humanitarną wyruszyły do Ukrainy już w pierwszej połowie marca 2022 r. Wysyłane były m.in.: lekarstwa, produkty żywnościowe, środki czystości. W zbiórki angażowali się licznie mieszkańcy całego regionu. Z Pomorza pojechały do Ukrainy również karetki. Łącznie wysłane zostały cztery ambulanse. Wraz z nasileniem rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną potrzebne stały się agregaty prądotwórcze, które instalowane są w tzw. punktach niezłomności. Z naszego regionu jak dotychczas zostało wysłanych ich kilkadziesiąt. Pomoc rzeczowa wysyłana Ukrainie obejmowała również wyposażenie dla szpitali. Chodzi tu m.in. o ponad 100 łóżek czy materacy. Liczby innego sprzętu medycznego trudno nawet zliczyć.

Specjalne pociągi

Samorząd województwa aktywnie zaangażował się w transport uchodźców, którzy uciekali z ogarniętego wojną kraju. W marcu 2022 r. uruchomione zostały specjalne pociągi humanitarne z Trójmiasta do Przemyśla. Dzięki temu na Pomorze przyjechało ponad 700 Ukraińców. Co ważne, już podczas podróży mogli oni dowiedzieć się o możliwościach zakwaterowania, uzyskania pomocy czy możliwości dalszej podróży do innych regionów Polski czy Unii Europejskiej.

Pomoc i integracja uchodźców

Ukraińcom, którzy, zdecydowali się przyjechać na Pomorze była i w dalszym ciągu jest, udzielana pomoc. Samorząd województwa za zgodą Komisji Europejskiej utworzył w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego nową oś priorytetową o wartości ok. 25 mln zł. Pieniądze te dedykowane są właśnie uchodźcom z Ukrainy. Wsparcie dla Ukraińców obejmuje m.in. wsparcie o charakterze bytowym, usługi opiekuńcze tłumaczenia, doradztwo zawodowe czy pomoc prawną. Specjalny projekt obejmował także kursy języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli, w którym wzięło udział ok 100 osób.

Z agresorami nie współpracujemy

Już 28 lutego 2022 r. podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni zadecydowali o wypowiedzeniu porozumienia o współpracy z administracją Obwodu Kaliningradzkiego. Warto zaznaczyć, że była to jedna z pierwszych decyzji o zerwaniu współpracy pomiędzy polskimi a rosyjskimi samorządami.

Pomoc nie słabnie

To tylko kilka przykładów tego, co udało się zrobić. Wojna jednak trwa, a Ukraina stale potrzebuje wsparcia.

– Nasze działania jednak nie słabną. Jesteśmy gotowi do dalszej pomocy. Mamy stały kontakt z przedstawicielami ukraińskich samorządów, a także ściśle współpracujemy z konsulem Ukrainy w Gdańsku – dodaje marszałek Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.