Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/Pomorska-Nagroda-Literacka-2021-calosc-nominacje.jpg To już piąta edycja „Wiatru od morza”. Dziś poznamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej

To już piąta edycja „Wiatru od morza”. Dziś poznamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej

Książki nominowane do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Mat. prasowy WiMBP w Gdańsku
21.10.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.10.2022

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”, choć nie ma jeszcze długoletniej tradycji, jest już najważniejszym wyróżnieniem dla twórców literatury na Pomorzu. W tym roku nominacje w dwóch kategoriach otrzymało 10 książek. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 października 2022 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku.

Pomorską Nagrodę Literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna. Fundatorem nagrody jest samorząd województwa pomorskiego.

Kto otrzymał nominacje?

W tym roku odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń książek wydanych w 2021 r. Zostały one nadesłane nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski.

– Wśród zgłoszonych do nagrody książek znalazł się cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści była również literatura dziecięca, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem – informuje Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Na liście książek, które ubiegały się o tytuł Literackiej Książki Roku znalazło się 170 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyło aż 260 tytułów. Ostatecznie nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021 otrzymało 10 książek w dwóch kategoriach.

Literacka Książka Roku:

 • Stefan Chwin – „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku”, Tytuł 2021
 • Zbigniew Joachimiak – „Córka / Daughter”, Fundacja Światło Literatury 2021
 • Monika Milewska – „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, PIW 2021
 • Krystyna Lars – „Światło w zatoce. Wiersze gdańskie”, Tytuł 2021
 • Bożena Ptak – „Lęki nieoswojone”, SPP 2021

Pomorska Książka Roku:

 • Joanna Breza – „Moja Wróblewskiego”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021
 • Anna Kriegseisen – „Kolory Gdańska: kompozycje barwne fasad od XVI do końca XVIII wieku”, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021
 • Jaśmina Korczak-Siedlecka – „Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII wieku”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021
 • Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski – „Nowy Port”, Muzeum Gdańska 2021
 • Tymon Tymański – „Sclavus”, Części Proste 2021

Kiedy poznamy laureatów?

Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” i siostrzanej Kaszubskiej Nagrody Literackiej poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 października 2022 r. o godz. 18.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku. Na galę obowiązują zaproszenia.

Więcej informacji o nagrodzie oraz wydarzeniach można przeczytać na stronie internetowej WiMBP w Gdańsku.

*  *  *

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2018 r. z okazji stulecia odzyskania niepodległości i dwudziestolecia powołania samorządu wojewódzkiego. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:

 1. Literacka Książka Roku – oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny,
 2. Pomorska Książka Roku – oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe,
 3. Całokształt pracy literackiej – oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

W zeszłym roku do grona laureatów Literackiej Książki Roku dołączył Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Laureatem Pomorskiej Książki Roku został Mikołaj Trzaska za książkę „Wrzeszcz!”. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał Paweł Huelle, natomiast Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowana została Ida Czaja.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.