Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/08/IMG_2612.jpg wieniec dożynkowy

To już ostatni dzwonek! Nie czekaj i zgłoś wieniec dożynkowy na konkurs

Fot. mat. UMWP
20.07.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
20.07.2022

Każdego roku podczas Dożynek Wojewódzkich wybierany jest najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy. Czy tegoroczny zwycięzca będzie z kwiatów czy ze zboża? Dowiemy się tego już 18 września 2022 r. podczas Dożynek Wojewódzkich w Debrznie. Na zgłoszenia zostały tylko dwa dni, do 12 września 2022 r.

Termin zgłoszeń upływa 12 września 2022 r. Aplikacje można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub drogę elektroniczną.

Wielowiekowa tradycja

Przygotowywanie wieńców dożynkowych to odwieczny zwyczaj.

– Zawsze na zakończenie sezonu żniw rolnicy przygotowywali wieńce dożynkowe, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Wieńce były robione z kłosów, owoców czy z wszelkich roślin. – Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku – dodaje.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich, które w 2022 r. odbędą się w Debrznie. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego.

Konkurs na wieniec

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z materiałów naturalnych.

– To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów – mówi Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Wieniec nie może także obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy. Wieńce oceniać będzie specjalnie powołana przez marszałka województwa komisja.

– Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne – dodaje Pałkowski.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 tys. zł., a za trzeci stopień podium 1500 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł.

Informacje praktyczne

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Termin zgłoszeń upływa 12 września.

Zobacz regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy.

Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.