Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/05/europe-1395916_1280.jpg Flaga UE. Fot. Greg Montani na Pixabay

To już 18 lat, od kiedy jesteśmy członkiem w Unii Europejskiej. To była dobra decyzja

Fot. pixabay.com
01.05.2022
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
AUTOR
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
01.05.2022

Mija 18 lat, jak Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Od 2004 roku Pomorskie pozyskało około 46 mld zł, dzięki którym udało się zrealizować w naszym regionie 40 tysięcy projektów. Powstały nowe drogi i linie kolejowe. Środki zostały zainwestowane m.in. w pociągi, nowoczesne budynki szpitali, sprzęt medyczny, rewitalizacje miast, edukację, podnoszenie kwalifikacji pracowników i osób poszukujących pracy.

Ze wsparcia skorzystali też przedsiębiorcy i rolnicy.

Co się udało

Dzięki Funduszom Europejskim można było zrealizować w regionie wiele ważnych inwestycji, takich jak: budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, rozbudowa Portu Lotniczego w Gdańsku, portów morskich w Gdańsku i Gdyni. To realizacja pomorskiego odcinka trasy S7, przebudowy dróg wojewódzkich i linii kolejowych, utworzenie Europejskiego Centrum Solidarności, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni czy inkubatora Starter w Gdańsku. Wsparcie środków unijnych miało wpływ na rozwój regionu w niemal każdej sferze życia gospodarczego i społecznego regionu, generując impuls rozwojowy dla całego kraju i naszego województwa.

– Można powiedzieć, że nasze członkostwo stało się pełnoletnie i dojrzałe. Przez pryzmat naszego regionu można zdecydowanie mówić o dużej dojrzałości. W najbliższych dniach dowiecie się Państwo więcej na temat tego, jak podsumowujemy te blisko dwie dekady obecności we wspólnocie. Życzę Wam wszystkim, a także sobie i moim współpracownikom, aby kolejne lata w UE były równie pełne szacunku do europejskich wartości, mniejszych i większych sukcesów, zrealizowanych inwestycji i doskonałych projektów, które codziennie polepszają komfort życia i pracy, pomagają, cieszą, a przede wszystkim rozwijają Pomorskie na różnych płaszczyznach – napisał na Fb Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W ostatnich dwóch latach ważne było wsparcie ze środków UE na walkę z pandemią COVID-19. Fundusze na zakup potrzebnego sprzętu, środki ochronne oraz dostosowanie budynków otrzymało aż 39 podmiotów medycznych z terenu całego województwa pomorskiego. Kwota środków unijnych, które Zarząd Województwa Pomorskiego mógł przeznaczyć na ten cel, to prawie 317 mln zł. To pomogło nam skutecznie walczyć z pandemią.

O inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską przeczytasz na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.