Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/cranach.jpg To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w Polsce. Warto więc przyjrzeć się mu dokładnie

To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w Polsce. Warto więc przyjrzeć się mu dokładnie

Fragment obrazu „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha st. (1510). Fot. ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu
27.04.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
27.04.2023

W sobotę, 29 kwietnia 2023 r. w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku otwarta zostanie kolejna wystawa w ramach cyklu „Dokładnie!”. Zostanie wtedy zaprezentowany obraz „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego.

„Dokładnie!” – taki właśnie tytuł nosi cykl wystaw w Muzeum Narodowym w Gdańsku, podczas których uwaga zwiedzających skupiona jest na jednym, konkretnym dziele sztuki.

Kolejne dzieło, któremu będzie można się w ten sposób przyjrzeć, to „Madonna pod jodłami”, autorstwa Lucasa Cranacha Starszego, wybitnego malarza z niemieckiej Wittenbergi. Obraz ten został namalowany w 1510 r. na lipowej desce o wymiarach 71 x 57 cm. Przedstawia Matkę Boską trzymającą na rękach spoczywające na poduszce dzieciątko Jezus. W tle postaci ukazano górski pejzaż, z brzozą i jodłami, które nadały tytuł dziełu.

Obraz jest także świadectwem otrzymania przez malarza z rąk księcia Fryderyka Mądrego tytułu szlacheckiego, co zostało zaznaczone umieszczeniem w widocznym miejscu pierścienia z monogramem Cranacha: „L. C”. Jednocześnie w herbie twórcy umieszczono wizerunek węża trzymającego w pysku złocony pierścionek, który stanie się odtąd sygnaturą wittenberskiego mistrza.

Niezwykłe losy obrazy

„Madonna pod jodłami”, wraz z obrazem Chrystusa ubiczowanego tego samego malarza, w 1517 r. przywiózł do Wrocławia ks. Johann Hess i podarował go biskupowi Johannesowi Turzonowi. Dzieło zawisło w katedrze wrocławskiej w kaplicy pw. Czternastu Wspomożycieli, dziś poświęconej św. Janowi Ewangeliście. Znajdowało się tam do końca XIX w., skąd trafiło do bezpieczniejszego skarbca katedralnego. W czasie II wojny światowej chroniono je przed zniszczeniem w Henrykowie i w Kłodzku, skąd po zakończeniu działań wojennych, nie bez uszkodzeń, trafiło do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

W 1947 r. ks. Siegfried Zimmer wywiózł obraz do Niemiec, podmieniając oryginał na kopię miejscowego malarza Georga Kupke. Kopia ta zawisła w 1948 r. w prywatnej kaplicy ks. Karola Milika i dopiero w 1961 r. konserwatorka Daniela Stankiewicz odkryła dokonane fałszerstwo. W tym czasie obraz został sprzedany przez ks. Zimmera i zaczął krążyć w handlu dziełami sztuki, jednak kupujący, którym go oferowano, mieli często świadomość, że jest to dzieło kradzione.

W latach 70. władze PRL wiedziały o losach obrazu, jednak nie reagowały w sprawie jego zwrotu. Dopiero po długich negocjacjach dzieło Cranacha zostało przekazane w 2012 r. stronie polskiej. Nastąpiło to z inicjatywy władz diecezji St. Gallen, która z woli spadkobierców jego ostatniego właściciela otrzymała obraz do swej dyspozycji. Włodarze diecezji nie zażądali też niczego w zamian, chcąc jedynie zwrotu Madonny jej prawowitym właścicielom. Uroczystość przekazania miała miejsce w Bernie, a obraz wrócił do kraju 18 lipca tego samego roku.

„Madonna pod jodłami” to jedno z najcenniejszych dzieł, jakie wróciły do Polski. Wciąż na zwrot czeka inny obraz Cranacha – „Madonna Głogowska”, który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Puszkina w Moskwie.

.

Dokładnie! Madonna pod jodłami

  • wernisaż: 29 kwietnia 2023 r., sobota, godz. 14.00
  • wystawa czynna: do 25 czerwca 2023 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Dawnej
  • ul. Toruńska 1, Gdańsk

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronie internetowej MNG.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.