Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_8697-scaled.jpg To jeden z architektonicznych symboli Gdyni. Kościół NSPJ wyróżniony w prestiżowym konkursie.

To jeden z architektonicznych symboli Gdyni. Kościół NSPJ wyróżniony w prestiżowym konkursie.

Fot. Aleksander Olszak
25.06.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
25.06.2023

Wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” znalazł się kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Został doceniony za dbałość o dziedzictwo powojennego modernizmu

Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową w jego imieniu przeprowadza Narodowy Instytut Dziedzictwa.

To zabytek?

Zabytek czyli grodzisko, renesansowy zamek albo barokowy pałac. Takie jest wyobrażenie o obiektach zabytkowych. Nic bardziej mylnego. Zabytkiem mogą być budowle, które powstały w XIX czy XX wieku. A nawet takie, które powstały po drugiej wojnie światowej. I właśnie jedną z takich budowli jest kościół pw. Św. Serca Pana Jezusa w śródmieściu Gdyni. Czemu tak stosunkowo nowy obiekt został wyróżniony?

Jeden z symboli Gdyni

Kościół jest jednym z przykładów modernistycznej architektury Gdyni. W 2015 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Został zbudowany według projektu znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza z 1959 roku. Kościół powstał w okresie tzw. odwilży po czasach stalinowskich. Jury przyznało nagrodę za kompleksowe podejście do obiektu sakralnego i przeprowadzenie remontu konserwatorskiego wnętrza i zewnętrza kościoła. Nie bez znaczenia było również ochrona powojennego dziedzictwa modernizmu. Warto dodać, że, kościół NSPJ w Gdyni był jedynym zabytkiem z województwa pomorskiego, który był nominowany w finale. W ramach prac wyremontowano m.in. dach kościoła. Remont objął również szereg prac wewnątrz Kościoła.

Co to za konkurs?

Zabytek Zadbany to bardzo prestiżowy konkurs organizowany od 1975 roku i promujący obiekty zabytkowe, przy których w sposób wzorowy prowadzone są prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematycznie działania na rzecz ich właściwego utrzymania zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a za procedury konkursowe odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.