Umowy z samorządowcami podpisał 13 marca 2024 r. członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski. Spotkanie odbyło się w Pelplinie.

Wyjątkowy program

Na bezpieczeństwie mieszkańców Pomorza nie można oszczędzać. Dlatego samorząd województwa pomorskiego od dawna wspiera finansowo ochotnicze straże pożarne. Jednym z działań jest program o nazwie: Pomorskie OSP.

– W jego ramach wspieramy gminy w zakupie sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. W tegorocznej edycji programu do przekazania mieliśmy kwotę ponad 1,1 mln zł – informuje Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

To już kolejna odsłona programu. Po ocenie złożonych wniosków, których było prawie sto, komisja zadecydowała o przekazaniu wsparcia 207 jednostkom OSP z 64 pomorskich gmin.

Wspieramy strażaków

Ochotnicze straże pożarne wykonują zadania w zakresie ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska m.in. podczas pożarów, klęsk żywiołowych czy ekologicznych.

– Zawsze warto to podkreślać, że strażacy-ochotnicy są pierwszymi na miejscu zdarzenia i z uwagi na przeszkolenie medyczne, ratownicze, niosą pomoc poszkodowanym. Druhowie OSP to zarówno profesjonaliści, jak i społecznicy gotowi nieść pomoc, często narażając własne życie – zaznacza Józef Sarnowski.

Dlatego tak ważne jest, wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt czy środki ochrony indywidualnej. I na takie właśnie zakupy przeznaczone jest wsparcie z programu realizowanego przez samorząd województwa Pomorskie OSP.

Pierwsze umowy podpisane

Na lutowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni jednogłośnie zaakceptowali listę dotacji dla OSP. Teraz przyszedł czas na podpisanie stosownych umów. Jako pierwsze zostały podpisane dokumenty z gminami z powiatów: tczewskiego, starogardzkiego, kwidzyńskiego, sztumskiego, malborskiego i nowodworskiego. Odbyło się to 14 marca 2024 r. w Pelplinie. Łączna wartość podpisanych tego dnia umów to ponad 480 tys. zł.

Kwota dofinansowania jest różna, zależnie od konkretnych potrzeb danej jednostki. Np. gmina Sztum otrzyma ponad 19 tys. zł dla trzej jednostek. Strażacy z Powiśla kupią m.in. pilarkę ratowniczą, detektor prądu i pompę. Z kolei do dziewięciu jednostek z gminy Tczew trafi ok. 15 tys. zł na zakup węży. A dla kociewskiej gminy Osiek trafi 20 tys. zł., które pozwolą zakupić ubrania specjalne dla 5 jednostek OSP.

– To wsparcie jest bardzo istotne. Braliśmy udział w poprzedniej edycji i na pewno będziemy starać się o środki w przyszłych. Potrzeby są duże. W tym roku kupimy cyfrowe radia dla naszych trzech OSP, które działają w ramach KSRG – powiedziała po podpisaniu umowy Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański.

Pieniądze na konta pierwszych gmin powinny wpłynąć jeszcze w tym tygodniu. Kolejne umowy podpisywane będą: 15 marca 2024 r. w Chojnicach, 23 marca 2024 r. w Cewicach oraz 26 marca 2024 r. w Szemudzie.