Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/337680812_141798895502575_1542013708237368257_n.jpg To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców. 500 tys. zł dla gminy Szemud na budowę kompleksu treningowego OSP

To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców. 500 tys. zł dla gminy Szemud na budowę kompleksu treningowego OSP

Fot. Michał Piotrowski
31.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
31.03.2023

Na ściance wspinaczkowej, równoważni lub torze przeszkód. Tak będą mogli doskonalić swój fach druhowie i druhny z ochotniczych straży pożarnych. Budowę centrum treningowo-szkoleniowego w Koleczkowie w gminie Szemud wsparł samorząd województwa pomorskiego. 500 tys. zł pochodzi z programu Pomorskie dla Strażaków OSP. A to nie jedyna tego typu inwestycja w naszym regionie.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 31 marca 2023 r. w Szemudzie. Symboliczny, ale mający realną wartość czek przekazał wójtowi gminy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Będą się szkolić

Obecnie w województwie pomorskim działa 580 jednostek OSP, w których służbę pełni kilkadziesiąt tysięcy druhów i druhen. W 2022 r. brali oni udział w ponad 4 tys. akcji. Ale żeby sprawnie ratować ludzkie życie i mienie trzeba stale się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje. Dlatego samorząd województwa pomorskiego przygotował specjalny program, dzięki któremu będą powstawać centra szkolno-treningowe dla strażaków ochotników.

– Wiadomo, że strażacy potrzebują dobrego, profesjonalnego sprzętu i te potrzeby są duże. Ale bardzo ważne jest też, aby mieli profesjonalne warunki do szkoleń i treningów. Chodzi także o to, aby kompleksy szkoleniowo- treningowe przyciągały młodych ludzi, by tworzyć młodzieżowe drużyny pożarnicze – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Co ważne, centra będą służyć nie tylko członkom OSP. Gminy będą mogły z nich korzystać do promocji sportu czy edukacji z zakresu bezpieczeństwa.

Będą kolejne centra

W Koleczkowie powstanie druga baza treningowa dla strażaków w naszym regionie, pierwsza została wybudowana w Żukowie. Kolejna ma powstać w Pruszczu Gdańskim.

– Ideą jest, aby takie centra powstały w każdym powiecie przy współudziale i zaangażowaniu finansowym gmin. Z bazy w Koleczkowie też będą przecież korzystać strażacy z okolicznych gmin – poinformował marszałek Struk.

Każdą z inwestycji samorząd województwa wsparł kwotą pół miliona złotych. Kolejne centrum powstanie w Pruszczu Gdańskim.

Tunel i ścianka wspinaczkowa

Jak będą wyglądać ośrodki? To zależy od konkretnego projektu. Na pewno znajdą się w nich ścianki wspinaczkowe o wysokości nawet 14 m. Będą tam dwa tory wspinaczkowe z systemem samoasekuracji dla ćwiczącego. Każdy ośrodek wyposażony będzie również w dwa tory przeszkód. Jeden dla młodzieżowych drużyn pożarniczych i drugi dla OSP, w którym będzie między innymi równoważnia, rura do czołgania czy półtorametrowa ściana.

– Bardzo nam zależy na tym, aby centrum treningowe powstało jeszcze w tym roku. Będą z niego korzystali również strażacy z sąsiednich gmin, ale chcemy żeby do Koleczkowa przyjeżdżała też młodzież i dzieci. Żeby korzystali z zaplecza treningowego – mówił Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.

Na terenie powiatu wejherowskiego jest 1100 czynnych członków ochotniczych straży pożarnych. Warto dodać, że lokalizacja centrum nie jest przypadkowa. Znajduje się bowiem w Koleczkowie w bezpośredniej bliskości węzła trasy S6.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.