Infrastruktura i Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/IMG_7355.jpg To historyczna zmiana na pomorskich torach.  Za ponad 1,1 mld zł kupimy 31 elektrycznych pociągów!

To historyczna zmiana na pomorskich torach. Za ponad 1,1 mld zł kupimy 31 elektrycznych pociągów!

Fot. Aleksander Olszak
27.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
27.03.2023

Kolejowa rewolucja na pomorskich torach dzieje się na naszych oczach. Już za 3 lata stare, kilkudziesięcioletnie jednostki EN57, które jeszcze kursują po Pomorzu będziemy mogli zobaczyć w muzeum kolejnictwa. Samorząd województwa uruchamia pełną opcję na zakup łącznie 31 nowych elektrycznych składów. Będzie to możliwe również dzięki porozumieniu z PKP SKM. Wartość projektu to ponad 1,1 mld zł.

Dokument uruchamiający opcję został podpisany 27 marca 2023 r. Została również podpisana umowa pomiędzy samorządem województwa pomorskiego a PKP SKM w Trójmieście dotycząca współpracy w zakupie 10 nowych EZT przeznaczonych do obsługi przewozów aglomeracyjnych. Dokumenty zostały podpisane podczas LII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Aby umożliwić zakup pociągów radni województwa przegłosowali uchwałę zmieniającą budżet oraz Wieloletnią Prognozę Finansową.

Kolejowe Pomorze

Zakup nowego taboru to kolejny krok w kolejowej rewolucji, jaka dzieje się na Pomorzu.

– Przypomnę tylko, że nasz region szczyci się najwyższym wśród polskich regionów wskaźnikiem wykorzystania kolei. Oznacza to, że Pomorzanie znacznie częściej podróżują pociągiem – podkreślał w czasie sesji sejmiku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W 2022 r. przewiezionych zostało ponad 57 mln pasażerów, a z pociągów samej tylko trójmiejskiej SKM skorzystało ponad 43 mln podróżnych.

– W tym roku możemy przekroczyć granicę 60 mln podróżnych przewiezionych w ciągu roku – zapowiadał.

Największą bolączką pasażerów jest stan taboru, a zwłaszcza tego będącego w dyspozycji PKP SKM Trójmiasto.

– Nastąpił czas na poprawę jakości taboru na wszystkich liniach, i tych regionalnych i na linii 250 z Gdańska do Wejherowa. Dlatego dziś spotkaliśmy się tu, na Sali Okrągłej, aby podpisać dwa dokumenty. Uruchamiamy pełną opcję na zakup 31 elektrycznych składów, oraz podpisujemy umowę z PKP SKM – poinformował marszałek Struk.

Przypomnijmy, że dostawcą pociągów będzie polska firma Newag z Nowego Sącza, czyli sprawdzony i niezawodny producent znanych Pomorzanom Impulsów.

Zapobiegliwość samorządu

Mieszkańcy Trójmiasta pamiętają wielokrotne próby zakupu przez PKP SKM w Trójmieście składów do obsługi komunikacyjnego kręgosłupa metropolii, czyli linii 250 z Gdańska do Wejherowa. Pięć lat temu, w 2017 r. SKM podpisała umowę na dofinansowanie zakupu nowych składów. Jako źródło finansowania wskazane były środki z Funduszu Spójności na lata 2014-2020 oraz środki własne.

– Samorząd województwa pomorskiego od dawna chciał pomóc spółce w zakupie pociągów. Dlatego podpisujemy dziś porozumienie, dzięki któremu będziemy partnerem projektu – poinformował marszałek Struk.

Oznacza to, że Województwo Pomorskie będzie podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków kwalifikowanych i wykonania części projektu.

– Nasza współpraca oznacza, że od 2026 r. linia Gdańsk – Wejherowo będzie obsługiwana wyłącznie zmodernizowanymi lub fabrycznie nowymi pojazdami – zaznaczył.

Pierwsze 8 pociągów przyjedzie na Pomorze jeszcze przed końcem 2023 r.

Takiego projektu jeszcze nie było

W historii regionu, tak wielkiego projektu związanego z zakupem taboru jeszcze nie było. O jego skali najlepiej świadczą liczby.

– Takich zakupów samorząd województwa jeszcze nie robił. To historyczna zmiana w budżecie. Wartość całego projekty to ponad 1,1 mld zł. Środki unijne z POIS i FEP to ok. 690 mln zł. – mówił Mieczysław Struk.

Wkład własny, czyli środki pochodzące z budżetu województwa to ok. 442 mln zł. Dzięki temu do 2026 r. na pomorskich torach pojawi się łącznie 31 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

– A warto dodać, że niedawno ogłosiliśmy przetarg na zakup 4 pojazdów hybrydowych – dodał marszałek.

A jakie konkretnie pociągi kupujemy? Będzie to 11 składów do obsługi linii regionalnych oraz 20 pociągów dedykowanych trasie aglomeracyjnej.

Wsiadamy do pociągu

Jak zatem będą wyglądać nowe składy na pomorskich torach? Pociągi regionalne będą mogły pomieścić ok. 440 pasażerów, w tym, 140 na miejscach siedzących. Będzie w nich zamontowanych 16 stojaków rowerowych. Z kolei tabor przeznaczony do ruchu aglomeracyjnego będzie budowany z myślą o linii 250. Wyróżniać się będzie większą liczbą par drzwi (trzy zamiast dwóch na człon). Dzięki temu wymiana podróżnych na stacjach będzie dużo sprawniejsza. Taki skład pomieści około 500 osób. Także w aglomeracyjnych składach zainstalowane będą stojaki rowerowe. Wszystkie zakupione składy będą klimatyzowane i wyposażone w monitoring. Na pokładzie będą zainstalowane wyświetlacze z pełną informacją dla pasażerów. Składy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.