Międzynarodowy Dzień Szczęścia upamiętnia rezolucję ONZ z 28 czerwca 2012 r., według której „dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”. Na dzień obchodów wyznaczono datę 20 marca.
Rezolucja nawołuje do „bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów”.
Polub siebie
Człowiek goni za potrzebami materialnymi, majątkiem sądząc, że te dobra wystarczą do pełni szczęścia. Nic bardziej mylnego… Polub siebie. Od tego trzeba zacząć. Jak mawiał belgijski pisarz Phil Bosmans: „Ze szczęściem czasem bywa tak, jak z okularami – szuka się ich, a one siedzą na nosie”.
Szczęście zależy głównie od naszego nastawienia psychicznego, a nie od czynników zewnętrznych. Od tego, czy lubimy i akceptujemy siebie, czy żyjemy zgodnie z własnymi przekonaniami i wartościami. Osiągnięcie wewnętrznego szczęścia pozwoli nam cieszyć się tym, co oferuje świat i jego dobra.
Jak być szczęśliwym? Kilka kroków do prawdziwego szczęścia
Zastosuj poniższe zasady:
- Nigdy nie myśl i nie mów źle o samym sobie.
- Znaj swoje cechy, które czynią Cię kimś wyjątkowym, niepowtarzalnym i szczególnym.
- Zawsze szukaj przyczyn swoich sukcesów w sobie.
- Ucz się czerpać radość i zadowolenie z samego działania.
Przestrzeganie tych kroków systematycznie i konsekwentnie pozwoli na uzyskanie pełni szczęścia.
Najszczęśliwsze kraje świata 2020 r.
Jak wynika z publikowanego coroczne zestawienie World Happiness Raport, Finlandia jest najszczęśliwszym państwem na świecie, a Helsinki otrzymały miano najszczęśliwszego miasta świata. Finlandia utrzymuje się na pierwszym miejscu już od 3 lat. Drugą pozycję zajęła Dania, a trzecią Szwajcaria. Polska jest dopiero na 43. miejscu w tabeli 156 krajów.
Zastosowane kryteria przy tworzeniu rankingu to problemy społeczne, poziom zaawansowania technologicznego, konflikty, migracje ludności oraz rozwój kultury. Ogółem badano dziedziny, które wpływają na poziom zadowolenia i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.