Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/IMG_7037-scaled.jpg To był bardzo dobry rok, a w 2023 idziemy na rekord. Gdańskie lotnisko podsumowało 2022 r.

To był bardzo dobry rok, a w 2023 idziemy na rekord. Gdańskie lotnisko podsumowało 2022 r.

Fot. Aleksander Olszak
19.01.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
19.01.2023

Prawie 4,6 mln to liczba podróżnych, którzy w 2022 r. skorzystali z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Odprawionych zostało również ponad 10 tys. ton ładunków. Optymistyczne są również dane finansowe.

Gdańskie lotnisko jest trzecim w kraju za Warszawą i Krakowem. Na czwartym miejscu są Katowice.

Dobry rok dla lotniska

Branża lotnicza powoli odbudowuje się po czasie pandemii.

– Za nami bardzo dobry rok. Wyszliśmy z dołka. Ruch lotniczy odbudowuje się. Osiągnął już 85 proc. rekordowego 2019 r. To pokazuje, że ani wojna na Ukrainie, ani inflacja nie przestraszyły klientów – mówił Tomasz Kloskowski, prezes zarządu PLG.

Statystyki jasno pokazują, że pasażerowie chcieli i dalej chcą latać. Otwierane są też nowe połączenia.

– Mam nadzieję, że to się nie zmieni. Jestem przekonany, że rozpoczęliśmy właśnie rekordowy 2023 r. I że w tym roku będziemy mieli najwięcej pasażerów w historii naszego lotniska – dodał.

A jakiej liczby spodziewają się władze spółki na koniec roku?

– Sądzę, że uda się osiągnąć 5,5 mln obsłużonych podróżnych – przewidywał Kloskowski.

Warto także wspomnieć, że rok 2022 był kolejnym rokiem, w którym port lotniczy wspierał pomorski sport i kulturę. Rocznie na te cele przeznaczanych jest ok. 3 mln zł.

4,6 mln pasażerów

Przez cały 2022 rok gdańskie lotnisko obsłużyło dokładnie 4 576 705 pasażerów. To ponad 112 proc. więcej niż w 2021 r. i tylko o 14,9 proc. mniej niż w 2019 r., który to był rekordowym w historii lotniska. W 2022 r. padł też miesięczny rekord obsłużonych podróżnych.

– W lipcu z naszych usług skorzystało prawie 568 tys. osób. Jeszcze nigdy w historii gdańskiego lotniska nie było tylu podróżnych w ciągu miesiąca – podkreślał prezes Kloskowski.

Najchętniej wybieranym kierunkiem okazał się Londyn, który wybrało ponad 384 tys. podróżnych. Na drugim miejscu uplasowało się Oslo a na trzecim Sztokholm. Natomiast pasażerowie lotów czarterowych najchętniej wybierali loty do Turcji, Grecji i Egiptu.

Mat. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy

Rośnie ruch towarowy i finanse

Rok 2022 był udany nie tylko dla ruchu pasażerskiego. Ruch cargo wzrósł w stosunku do 2021 o ponad 11 proc. Oznacza to, że w ciągu minionych 12 miesięcy przez dwa terminale kurierskie przesłano 10 189 tys. ton ładunków.

– Wspólnie z naszymi partnerami pracujemy nad planami rozbudowy terminali – dodał prezes Kloskowski.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy przedstawił również wstępne dane finansowe. Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 186 mln zł. Z kolei zysk netto za 2022 r. wyniósł prawie 23 mln zł. Po dwóch latach strat to bardzo dobry prognostyk.

– Udało się to mimo trudności gospodarczych wewnętrznych i zewnętrznych. Mimo wzrostu kosztów i inflacji. To świetna wiadomość dla pracowników i dla właścicieli spółki – powiedział prezes PLG.

Trzeba bowiem pamiętać, że spółka zakończyła duże inwestycje jak np. pirs zachodni terminala T2, którego budowa była finansowana ze środków własnych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.