Komunikacja
Testy i kwarantanna. Jeśli wybierasz się za granicę, musisz to wiedzieć

Testy i kwarantanna. Jeśli wybierasz się za granicę, musisz to wiedzieć

Fot. Aleksander Olszak
17.01.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
17.01.2021

Podróżowanie w czasie lockdownu nie jest łatwe. Trzeba na bieżąco śledzić komunikaty o obostrzeniach czy niezbędnych testach. Jakie regulacje obowiązują w krajach, do których można polecieć z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Rozkłady lotów zmieniają się dynamicznie. Jednak w styczniu z Gdańska możemy polecieć między innymi do Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Kierunek Wielka Brytania

Loty do Zjednoczonego Królestwa obsługuje obecnie tylko Wizz Air. Można polecieć jedynie na trasie do Londynu. Osoby przybywające do Anglii zobowiązane są do posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Akceptowane są jedynie wyniku testu PCR, który musi być wykonany nie później niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. W przypadku braku testu służby graniczne będą nakładać mandaty. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii jest obowiązkowa kwarantanna, która trwa 10 dni. Można ją jednak skrócić wykonując kolejny, odpłatny test. W kraju obowiązuje ścisły lockdown, a przemieszczanie się, działalność gospodarcza i społeczna podlega znacznym ograniczeniom.

Irlandia

Od soboty 16 stycznia wjazd na Zieloną Wyspę będzie możliwy tylko i wyłącznie z negatywnym wynikiem koronawirusowego testu. Musi on być wykonany również na 72 godziny przez przyjazdem. Wszystkie osoby przekraczające granice Irlandii zobowiązane są do poddania się kwarantannie, która trwa tam 14 dni. Z testu zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia. Izolacja może zostać skrócona, w przypadku wykonania kolejnego testu, nie wcześniej jednak niż w piątym dniu po przyjeździe. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, tak i w Irlandii zamknięte są restauracje, część handlu oraz ograniczone jest przemieszczanie się po kraju.

Holandia

Przy przekraczaniu holenderskiej granicy samolotem lub statkiem czy autobusem należy posiadać negatywny wynik testu PCR.  W Królestwie Niderlandów nie ma obowiązku kwarantanny. Miejscowe władze jednak zalecają poddanie się 10-dniowej samoizolacji po powrocie z krajów oznaczonych kodem pomarańczowym i czerwonym.

Norwegia

Również lecąc do Norwegii należy posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego na 72 godziny przed podróżą. Wynik testu musi być opisany w języku angielskim. Przyjeżdżających do Norwegii obowiązuje 10 dniowa kwarantanna.

Szwecja

To jedyny kraj, który nie stosuje restrykcji wjazdowych. Lecąc do Szwecji nie potrzeba wykonywać testu. Nie obowiązuje również obowiązek kwarantanny.

A co jeśli wracamy z zagranicy?

Trzeba pamiętać, że osoby wracające z zagranicy do Polski transportem zbiorowym, a więc samolotem czy pociągiem zobowiązane są do poddania się kwarantannie. Izolacja trwa 10 dni. Zwolnione z izolacji są osoby zaszczepione na COVID-19.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.