Kultura
jedenasta edycja festiwalu narracje na Siedlcach. Instalacja

Tegoroczne Narracje nie odbędą się. Festiwal przełożono na listopad 2021

11. edycja Narracji. Fot. Bogna Kociumbas
15.10.2020
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
15.10.2020

Zaplanowana na 20 i 21 listopada 2020 r. edycja gdańskiego festiwalu Narracje z powodu pandemii koronawirusa nie odbędzie się. Do Wrzeszcza Dolnego na Narracje odbywające się pod hasłem Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska zapraszają 19 i 20 listopada 2021 roku.

Narracje to festiwal, który odbywa się w Gdańsku od 2009 roku. Każda edycja to cykl instalacji i wystaw wkomponowanych w przestrzeń miejską innej dzielnicy miasta. Ubiegłoroczna edycja, która odbyła się na gdańskich Siedlcach, została nagrodzona Pomorskim Sztormem 2019 w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku.

 

Pandemia pokrzyżowała plany

Każdego roku festiwal przyciąga kilkutysięczną publiczność, a spora część jego programu tworzona jest przez zagranicznych artystów i artystki oraz uzależniona od ich obecności w Gdańsku. Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce i w Czechach, gdzie mieszkają kuratorzy oraz kilka zaproszonych artystek stale rośnie. W związku z tym organizatorzy zdecydowali o odwołaniu 12 edycji Narracji. –Priorytetowe jest dla nas bezpieczeństwo publiczności i twórców – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. – Przy gwałtownie rosnących liczbach zakażeń COVID-19 i wobec ograniczeń wprowadzonych w żółtych i czerwonych strefach, jako odpowiedzialni organizatorzy podejmujemy trudną i w naszym poczuciu słuszną decyzję o odwołaniu tegorocznych Narracji. Organizacja festiwalu w zaplanowanej formule i przy specyfice prac artystycznych jest w tych warunkach niemożliwa – wyjaśnia Szymańska.

 

Do zobaczenia w listopadzie 2021!

Kuratorzy oraz hasło przewodnie 12 edycji narracji zostali wybrani już w 2019 roku. Koncept Piotra Sikory i Kariny Kottovej wpłynął na konkurs kuratorski na 11. edycję festiwalu. Jednak, ze względu na specyfikę i czasochłonność przygotowania zaproponowanej przez nich edycji, kuratorzy zostali zaproszeni do zrealizowania festiwalu w 2020 roku. To, jak w zmieniającą się rzeczywistość wpisze się koncepcja kuratorska „Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny” oraz prace artystów i artystek zobaczymy na Narracjach we Wrzeszczu Dolnym w listopadzie 2021 roku.  – W koncepcji kuratorskiej proponowaliśmy wycieczkę w rok 2080 z przekonaniem, że możemy malować przyszłość w jasnych barwach – mówią Piotr Sikora i Karina Kottová, kuratorzy 12. edycji Narracji „Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny”. – Decyzja o przełożeniu festiwalu jest dla nas trudna, a zarazem postrzegamy ją jako konieczność – bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza jeśli chcemy, aby spekulatywne głosy artystów wybrzmiały jak najlepiej, trafiając przy tym do szerokiej publiczności. Obecną sytuację traktujemy jako sprawdzian dla naszych optymistycznych wizji. Zapraszamy więc za rok, nie tracąc nadziei, że spotkamy się na Narracjach – dodają kuratorzy.

 

Trwa konkurs kuratorski na kolejną edycję

Już teraz organizatorzy Narracji poszukują kuratorów kolejnej odsłony festiwalu. Trwa konkurs kuratorski na koncepcję 13. edycji festiwalu Narracje, która odbędzie się na gdańskiej Przeróbce. Z powodu przeniesienia aktualnej, 12. edycji, kolejny festiwal również ulegnie odpowiedniemu przesunięciu i odbędzie się w listopadzie 2022 roku. Konkurs na składanie propozycji koncepcji kuratorskich 13. edycji Narracji jest przedłużony do 30 listopada bieżącego roku. Więcej informacji znajduje się na stronie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Organizatorem Narracji jest Instytut Kultury Miejskiej, a współorganizatorem Gdańska Galeria Miejska.

Zobacz więcej: strona internetowa festiwalu i Facebook

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.