Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/william-shakespeare-g443a28e79_1920.jpg Teatralny Pasjans przed nami. W Szekspirowskim zobaczysz, jak amatorzy poradzili sobie z dziełami Szekspira

Teatralny Pasjans przed nami. W Szekspirowskim zobaczysz, jak amatorzy poradzili sobie z dziełami Szekspira

William Szekspir. Fot. materiał prasowy GTS
01.12.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.12.2023

Gdański Teatr Szekspirowski, już po raz 8., realizuje Teatralny Pasjans. Uczestnicy tego projektu przygotowują własną adaptację sceniczną dzieł Szekspira, a widzowie ujrzą efekt na deskach GTS-u. W tym roku będzie można zobaczyć „Otella”, „Koriolana” i „Wesołe kumoszki z Windsoru”.

To wydarzenie łączące młodzież, seniorów i osoby z niepełnosprawnościami z Trójmiasta i okolic.

Amatorzy pod okiem profesjonalistów

Z pomocą niedoświadczonym młodszym, starszym i niepełnosprawnym adeptom aktorstwa przyszli reżyserzy teatralni, m.in.: Robert Biedroń (Teatr Wybrzeże), Monika Tomczyk (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku), Marzena Nieczuja Urbańska (Teatr Wybrzeże) i Robert Ostrowski (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni).

Z pomocą niedoświadczonym młodszym, starszym i niepełnosprawnym adeptom aktorstwa przyszli reżyserzy teatralni, m.in. Roberta Biedroń (Teatr Wybrzeże), Monika Tomczyk (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku), Marzena Nieczuja Urbańska (Teatr Wybrzeże) i Robert Ostrowski (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni).

– Skupiamy się na dziełach mniej znanych szerokiej publiczności, żeby zaznajomić uczestników oraz widzów spektakli z bogatą spuścizną mistrza ze Stratfordu – mówi Anna Ratkiewicz, kierowniczka Działu Edukacji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Najpierw kilka miesięcy trwają próby, a wszystko po to, aby w regionie odbyła się prapremiera. Następnie wielki finał ma miejsce w GTS-ie. Wtedy jest profesjonalna obsługa techniczna, w tym światła, muzyka, multimedia.

– Widownia pęka w szwach, setki osób oklaskują aktorów-amatorów. Jest śmiech, łzy wzruszenia, rzęsiste brawa i owacje na stojąco. Wszyscy dają z siebie wszystko. Kurtyna opada, scena powoli pustoszeje, ostatni widzowie wychodzą z teatru pełni wrażeń. Co zostaje? Wspomnienia, ale nie tylko. Z relacji dochodzących do nas już po zakończeniu danej edycji projektu wiemy, że niektóre grupy (przodują w tym seniorzy) jeżdżą po Polsce z gotowymi szekspirowskimi spektaklami, zdobywają nagrody, dzielą się z innymi tym, co przygotowali na finał Teatralnego Pasjansa. Każda taka informacja bardzo nas cieszy, bo to znaczy, że projekt się przydał, pobudził, zintegrował środowisko – wyjaśnia Anna Ratkiewicz.

„Koriolan” – 4 grudnia, poniedziałek, godz. 17.30

Spektakl opowiada historię rzymskiego arystokraty i żołnierza. To tragedia mówiąca o honorze i zdradzie. Kajusz Marcjusz, noszący przydomek „Koriolan”, zostaje postawiony wobec trudnych wyborów – w jego życie brutalnie wkracza polityka. Niezwykle wyrazistą postacią jest Wolumnia, matka Koriolana, która ma na niego ogromny wpływ. Jest to ostatnia tragedia, jaką napisał Szekspir.

Prezentacje spektakli:

 • Grupa teatralna AD HOC – Skowarcz
  liderka: Monika Woźniak
  reż. Monika Tomczyk (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku)
 • Stowarzyszenie Integracja – Gdynia
  lider: Bartosz Kłopotek-Główczewski
  reż. Marzena Nieczuja Urbańska
 • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii dla Chłopców – Kartuzy
  liderka: Małgorzata Maziec
  reż. Piotr Biedroń

„Wesołe kumoszki z Windsoru” – 5 grudnia, wtorek, godz. 17.30

Farsa? Komizm słowny? Mnóstwo powodów do śmiechu! „Wesołe kumoszki z Windsoru” to niezwykle lubiana przez widzów komedia Szekspira. Jedyna opowieść, która dzieje się w czasach współczesnych Szekspirowi, wśród mieszczan. Silne postaci kobiece – pani Ford, pani Page, pani Chybcik – siłujące się z niezrównanym intrygantem Falstaffem, to gwarancja sukcesu tego dzieła.

Prezentacje spektakli:

 • WTZ Cisza – Gdynia
  liderka: Magdalena Cieślik oraz Anna Sochacka
  reż. Monika Jarząbek
 • Grupa Teatralna Zryw – Malbork
  lider: Robert Puczka
  reż. Mażka Wojciechowska
 • Koło Teatralne Stage – I LO Rumia
  liderka: Agata Schulz
  reż. Rafał Ostrowski

„Otello” – 6 grudnia, środa, godz. 17.30

Najsłynniejsza na świecie tragedia o zazdrości i fascynująca opowieść o mężczyźnie, który bardzo mocno kochał — może nawet za bardzo? Porywczy generał Otello, Maur wenecki i jego piękna żona Desdemona to para, którą połączyło silne uczucie i wielka namiętność. Gdyby nie zawistny Jago, ich życie potoczyłoby się całkiem inaczej…

Prezentacje spektakli:

 • Grupa Teatralna BIS – SOSW nr 2 Gdynia
  liderki: Barbara Jagodzińska i Elżbieta Lamparska
  reż. Urszula Kowalska
 • Grupa Dzienny Dom Pomocy Kisiel – Gdańsk
  liderka: Tatiana Kamińska
  reż. Hanna Świętnicka
 • Grupa Teatralna Wykrzyknik – VIII LO im. KEN w Gdańsku
  liderka: Iwona Szwoch
  reż. Maciej Wizner

 Teatralny Pasjans

 • 4-6 grudnia 2023 r., poniedziałek-środa, godz. 17.30
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • ul. Bogusławskiego 1
 • Gdańsk
 • wstęp na wszystkie spektakle w ramach Teatralnego Pasjansa jest wolny – po okazaniu bezpłatnej wejściówki dostępnej w kasie teatru

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.