Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8acce14d-7a80-425c-b518-c57cbacfde4f-1.jpg Teatr Wybrzeże jak nowy! Modernizacja Dużej Sceny, przebudowa foyer i nie tylko dzięki dotacjom marszałka i prezydent Gdańska

Teatr Wybrzeże jak nowy! Modernizacja Dużej Sceny, przebudowa foyer i nie tylko dzięki dotacjom marszałka i prezydent Gdańska

Teatr Wybrzeże po przebudowie

Radni Miasta Gdańska zadecydowali o przekazaniu 10 milionów złotych dla Teatru Wybrzeże. Budynek Dużej Sceny Teatru zostanie gruntownie zmodernizowany i wyposażony. Ponadto, przeznaczyli 2,8 mln zł na realizację najważniejszych projektów i wydarzeń kulturalnych w tym roku dla gdańskich instytucji.

 

Przebudowa Dużej Sceny to kolejny – po otwarciu Starej Apteki i zbliżającym się otwarciu Sceny Malarnia – a zarazem najtrudniejszy etap wielkich prac remontowych prowadzonych w Teatrze Wybrzeże.

 

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Budynki Teatru Wybrzeże położone są w reprezentacyjnej części miasta, w otoczeniu zabytków. Kompleks tworzą budynki Dużej Sceny, Sceny Malarnia oraz Sceny Stara Apteka. Gmach Dużej Sceny, którego dotyczy przedsięwzięcie, pochodzi z 1967 r. Wybudowano go w formie modernistycznej z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego, w miejscu Teatru Miejskiego (lata 30. XX w.), zniszczonego pod koniec II wojny światowej. Od czasu powstania nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Jego stan techniczny znacząco odbiega od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

 

Modernizacja – co się zmieni

Układ widowni jest niefunkcjonalny i wymaga gruntownej modernizacji. Widownia składa się z 408 miejsc siedzących, ale jedynie 250 miejsc zapewnia dobrą widoczność. Z pozostałych miejsc, zwłaszcza z balkonów bocznych, widoczność jest ograniczona lub zerowa. Powoduje to, że nie są sprzedawane bilety na te miejsca lub można je nabyć z odpowiednimi rabatami. Po modernizacji Duża Scena będzie dysponować widownią na 342 miejsca z doskonałą widocznością.

Zostanie również przebudowane niefunkcjonalne foyer wraz z szatnią i kasami, będą wymienione systemy oświetlenia oraz wentylacji i klimatyzacji, poprawią się też parametry akustyki. Ponadto, planowana jest wymiana frontowej fasady szklanej, co nie tylko wpłynie pozytywnie na estetykę, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, lecz również sprawi, że w obiekcie będzie cieplej.

Na to 2-letnie przedsięwzięcie samorząd województwa pomorskiego w swoim budżecie zabezpieczył 20 milionów złotych, a gdańscy radni dołożyli 10 milionów złotych.

 

Wspólne działania kulturalne

Radni miejscy wsparli też finansowo działania samorządu województwa pomorskiego dotyczące prowadzenia wspólnej polityki kulturalnej Gdańska – realizacja projektów i wydarzeń kulturalnych w 2020 r. dla gdańskich instytucji. Sześć instytucji otrzyma w sumie 2,8 mln zł na projekty i wydarzenia kulturalne w 2020 r.

Teatr Wybrzeże dostanie 700 tys. zł na XII edycję Wybrzeża Sztuki oraz premierę i eksploatację spektakli Teatru Dada von Bzdülöw. Opera Bałtycka 800 tys. zł wyda na premierę operową dla dzieci „Wehikuł czasu” F. Bottigliero, premierę spektaklu „Syn marnotrawny/Judyta/Święto wiosny” i premierę operową „Fidelio” Ludwiga von Beethovena.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina 400 tys. zł przeznaczy na Festiwal Gdańska Jesień Pianistyczna, koncert na zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego, koncerty promenadowe, koncerty z cyklu Chopin nad Wodami Motławy, koncerty z cyklu Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska i Koncerty Papieskie.

Nadbałtyckie Centrum Kultury otrzyma pół miliona złotych na koncerty i program edukacyjny Święty Jan Od-Nowa, festiwale Dźwięki Północy i Metropolia jest Okey oraz na 15. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.

Muzeum Narodowe dotacją 300 tys. zł wspomoże przygotowanie i wydanie katalogu kolekcji średniowiecznych szat liturgicznych z kościoła Mariackiego w Gdańsku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, t. 1–3 i przygotowanie i wydanie katalogu Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Muzeum Archeologiczne przyznane 100 tys. zł wyda na organizację cyklicznej imprezy plenerowej „Weekend z archeologią” i przygotowanie i wydruk publikacji „Lastadia – najstarsza stocznia Gdańska w świetle badań archeologicznych” (tytuł roboczy) w ramach czasopisma Archeologia Gdańska, t. VII.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.