Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Tajne spotkanie podchorążych na zamku w Gniewie. Zobacz, co wydarzyło się w „Noc listopadową”?

Tajne spotkanie podchorążych na zamku w Gniewie. Zobacz, co wydarzyło się w „Noc listopadową”?

Fragment spektaklu „Noc listopadowa" z 2016 r.

Uczniowie z Gniewu wcielą się w historyczne postacie z czasów powstania listopadowego. Spektakl upamiętniający rocznicę jego wybuchu odbędzie się w poniedziałek, 27 listopada 2017 r., na dziedzińcu gniewskiego zamku. Wstęp – wolny.

 

Powstanie listopadowe było największym zbrojnym zrywem w polskich walkach wyzwoleńczych XIX w. Wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r., a zakończyło się 21 października 1831 r. Swoim zasięgiem objęło Królestwo Polskie, a także część tzw. ziem zabranych: Litwę, Żmudź i Wołyń.

 

Lekcja historii w mundurach z epoki

Odgrywając „Noc listopadową” młodzież z Gniewu chce uczcić rocznicę wybuchu powstania. Widzowie wprowadzeni zostaną w tajne spotkanie wojskowych ze Szkoły Podchorążych, podczas którego podjęta zostanie decyzja o zbrojnym wystąpieniu przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

Słowo wstępne, przybliżające wydarzenia z przeszłości, wygłosi Jacenty Ordowski – nauczyciel historii, a jednocześnie reżyser spektaklu. W mundurach z epoki wystąpią natomiast uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie.

 

„Noc listopadowa. Rzecz o zrywie narodowym Polaków z 1830 roku”

  • 27 listopada 2017 r., poniedziałek, godz. 19.00
  • dziedziniec zamku w Gniewie
  • ul. Zamkowa 3
  • Gniew
  • wstęp – wolny

 

Plakat Noc listopadowa

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.