Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/IMG_4933-2.jpg Ta wiadomość ucieszy mieszkańców Chojnic. Będzie zachodnia obwodnica miasta

Ta wiadomość ucieszy mieszkańców Chojnic. Będzie zachodnia obwodnica miasta

Fot. Jacek Sowa
12.01.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
12.01.2023

Zachodnie obejście Chojnic to nazwa dla nowego odcinka drogi wojewódzkiej 212, który umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Nowa droga powstanie w ciągu ok. 2 lat. Ok. 24 mln zł, czyli prawie połowa kosztów inwestycji pochodzić będzie z budżetu województwa pomorskiego.

Umowę na budowę drogi podpisali 12 stycznia 2023 r. w Chodnicach wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz przedstawiciele wykonawcy.

Nowa DW 212

Do tej pory podróżni jadący z Bytowa drogą wojewódzką 212 w kierunku południowym musieli wjeżdżać do centrum Chojnic. Tworzyły się tam spore zatory drogowe.

– Ale to się zmieni. Już za około 2 lata przejazd będzie łatwiejszy. Będzie to możliwe dzięki tzw. zachodniemu obejściu drogowemu Chojnic, czyli nowemu przebiegowi drogi 212. Ta droga to ulga nie tylko dla kierowców, ale i dla mieszkańców. Samochody nie będą rozjeżdżać miejskich ulic, poprawi się jakość powietrza, a przejście przez ulice będzie bezpieczniejsze – powiedział Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Całkowita wartość prac do około 70 mln zł.

– Drogowa inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia samorządu województwa. Z budżetu województwa przeznaczamy na nią prawie 35 mln zł. – dodał wicemarszałek.

Ok. 25 mln pochodzić będzie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a 10 mln zł z budżetu Chojnic i powiatu chojnickiego. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prace budowlane powinny zakończyć się w styczniu 2025 r. A jak wyglądać będzie droga?

Zachodnie obejście Chojnic

Początek nowego odcinka znajdować się będzie na nowym rondzie w miejscu skrzyżowania ulicy Leśnej i Bytowskiej. Dalej droga przebiegać będzie w pobliżu Osiedla Kolejowego do skrzyżowania z ulicą Sępoleńską. Łącznie to około 3 km drogi. Zgodnie z przepisami zachodnie obejście Chojnic klasyfikowane będzie, jako droga klasy G. Co to oznacza dla kierowców? Jezdnia dostosowana będzie do nacisku 115 kN/oś, dzięki czemu trasą będą mogły jeździć ciężarówki. Z drogowej inwestycji skorzystają także piesi i rowerzyści. Powstaną ciągi pieszo-rowerowe oraz przejścia dla pieszych. Wykonane zostanie także specjalne miejsce dla służb do kontroli ruchu drogowego, a w szczególności do ważenia pojazdów.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.