Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/313026688_1850809238602206_3370938324253739850_n.jpg Ta inwestycja zmieniła oblicze miasta. Węzeł integracyjny Rumia Janowo otwarty!

Ta inwestycja zmieniła oblicze miasta. Węzeł integracyjny Rumia Janowo otwarty!

Fot. Michał Piotrowski
26.10.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
26.10.2022

Mieszkańcy Rumi mogą już korzystać z węzła integracyjnego i nowego układu drogowego w rejonie przystanku kolejowego Rumia Janowo. Nowa infrastruktura ułatwi przesiadki z prywatnych samochodów do komunikacji publicznej. Inwestycja kosztowała ponad 72 mln zł i nie powstałaby gdyby nie wsparcie ze środków Unii Europejskiej.

Uroczyste otwarcie inwestycji odbyło się 26 października 2022 r. Uczestniczył w nim m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz samorządowcy z Rumi. Dla mieszkańców Rumi była to okazja do pieszego przejścia nowym tunelem.

Inwestycje w Rumi

Jak zmieniła się okolica przystanku kolejowego Rumia Janowo? Najbardziej widoczną zmianą, jest tunel pod torami kolejowymi, który łączy dwie części miasta. Dzięki nowej ulicy znacząco poprawi się skomunikowanie dzielnicy Janowo. Dostęp do peronu kolejowego ułatwi kładka nad torami. Powstały nowe przystanki autobusowe i chodniki wraz z drogami rowerowymi. Przy stacji są parkingi dla samochodów i rowerów. Całość została tak zaprojektowana, aby osoby z niepełnosprawnościami nie miały problemu ze skorzystaniem z dotarciem do autobusu czy pociągu.

Wsparcie z UE

Węzły integracyjne powstają w całym województwie pomorskim. Łączne jest to 27 projektów. To jeden z doskonałych przykładów inwestycji, które by nie powstały, gdyby nie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Całkowita wartość tych inwestycji to ponad 915 mln zł, a dofinansowanie z UE to ok. 522 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.