Edukacja i sport
Sztuka na ulicy, czyli co na wakacje przygotowała BGSW w Słupsku

Sztuka na ulicy, czyli co na wakacje przygotowała BGSW w Słupsku

Fot. Pixabay.com
24.06.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
24.06.2021

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza do udziału w letnim programie działań w Ustce i Słupsku w ramach projektu Sztuka na ulicy (na usteckiej promenadzie i w okolicach sąsiadujących z galeriami). Od lipca do końca sierpnia będą organizowane otwarte dla wszystkich akcje artystyczne, dające możliwość swobodnej wypowiedzi twórczej m.in.: działania warsztatowe, filmowe, projekcje, akcje nawiązujące do aktualnej wystawy.

Z udziałem edukatorów i zaproszonych do projektu artystów będzie można obcować ze sztuką nie tylko w przestrzeniach galerii, ale też poza nią. Terminy działań są elastyczne, mogą ulec zmianie w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych. BGSW prosi o obserwowanie FB, gdzie pojawiają się najświeższe informacje.

Sztuka jako energia! Na ulicach

Działanie promujące nową wystawę Józefa Robakowskiego „Sztuka jako energia!” polegające na wykonywaniu szablonów malarskich na chodnikach Słupska i Ustki z hasłem wystawy.

 • Gdzie? Okolice galerii (Baszta Czarownic, okolice ul. Partyzantów, okolice CAT w Ustce)
 • Kiedy? Od 1 do 21 lipca

Projekcje przed CATem

W ramach promocji nowej wystawy, od początku lipca, aż do momentu jej otwarcia na murach Kapitanatu Portu Ustka, naprzeciwko wejścia głównego do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, będą wyświetlane video zapowiedzi wystawy Sztuka jako energia!

 • Gdzie? ul. Zaruskiego, przed głównym wejściem do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
 • Kiedy? Od 1 do 21 lipca po zmroku

Exquisite corpse, czyli plenerowe akcje warsztatowe

Exquisite corpse, czyli w wolnym tłumaczeniu wyrafinowany trup. To propozycja aktywnego włączenia turystów, przypadkowych przechodniów w działania twórcze. Akcja polega na interakcji i zainspirowaniu uczestników grą stworzoną w latach dwudziestych XX w. przez jednego z czołowych teoretyków surrealizmu, francuskiego pisarza i poetę André Bretona. Działanie polega na kontynuowaniu historii opowiedzianej przez poprzednika, zakładając, że zna się tylko ostatni fragment tej historyjki. W efekcie czego powstaną zaskakujące, śmieszne, często absurdalne opowieści. Dokumentacje z efektów działań zaprezentujemy na koniec każdego tygodnia na murach kapitanatu lub w przestrzeni galerii.

Za każdym razem zaproponujemy inną formę działania:

 • nagrywanie opowiadania kamerą,
 • układanie historii ze zdjęć,
 • rysowanie na długiej rolce papieru.
 • Gdzie? promenada nadmorska w Ustce oraz dziedziniec Galerii Kameralnej w Słupsku
 • Kiedy? Od 1 lipca do 31 sierpnia, godz. 10.00-14.00

Warsztaty malowanie bez malowania

Uczestnicy otwartych warsztatów spotkają się na promenadzie nadmorskiej w Ustce i usiądą przy stole. Weronika Teplicka zaprosi do wspólnej pracy przy tworzeniu obrazów upcyklingowych i do rozmowy. Artystka zaprezentuje swoją metodę pracy polegającą na tworzeniu obiektów sztuki z już istniejących obrazów, rysunków, makulatury i zachęci uczestniczki i uczestników do podobnych działań. Będzie można wykonać własne działa sztuki poprzez niszczenie i rekonstruowanie. Cięcie, sklejanie, układanie, lub wyplatanie doprowadzą do powstania nowych form. Jest to sposób na tworzenie obiektów z odpadów wtórnych przewyższających pierwotną wartość użytych materiałów.

 • Gdzie? promenada nadmorska w Ustce
 • Kiedy? 14-15 lipca, godz. 12.00-15.00
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.