Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/IMG-20220308-WA0001.jpg Agregat prądotwórczy przekazany przez szpital w Słupsku. Fot. materiał prasowy szpitala

Szpitale z Pomorza przekazują dary Ukrainie. Co i gdzie trafi?

Agregat prądotwórczy przekazany przez szpital w Słupsku. Fot. materiał prasowy szpitala
10.03.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
10.03.2022

Kilka podmiotów leczniczych z województwa pomorskiego zebrało sprzęt medyczny, materiały opatrunkowe i leki. Dary mają trafić do obwodu odeskiego. To inicjatywa placówek medycznych, które rozumieją, jakie problemy z dostępem do różnych środków mają medycy w ogarniętej wojną Ukrainie.

Aparatura i artykuły medyczne zostały przekazane 9 marca konsulowi Ukrainy w Gdańsku.

Kto i co dał?

Pomoc Ukrainie przekazały: Szpital Dziecięcy Polanki, Copernicus PL, Szpital Specjalistyczny w Prabutach, Pomorskie Centrum Reumatologii w Sopocie, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Szpitale Pomorskie oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku. Wśród ofiarowanego sprzętu były: defibrylatory, respiratory, ssaki, elektorkardiografy, nosze karetkowe, reduktory tlenu, cztery plecaki medyczne z wyposażeniem i 10 plecaków turystycznych z wyposażeniem, materiały opatrunkowe oraz leki. Dary mają być przekazane do obwodu odeskiego.
Warto podkreślić, że pomorskie szpitale codziennie, nieodpłatnie udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy. Są też gotowe zatrudnić ok. 400 medyków. A tym, którzy już pracują w Polsce oferują wsparcie psychologiczne, pomoc w sprowadzeniu i zakwaterowaniu rodzin.

Słupsk też chętnie pomaga

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przekazał agregat, który ma zostać dostarczony do któregoś z ukraińskich szpitali leczących osoby poszkodowane podczas działań wojennych.

– Zdecydowaliśmy się na podarowanie agregatu prądotwórczego, ponieważ podczas działań wojennych energia elektryczna jest jednym z mediów, którego dostawy najszybciej i najczęściej są przerywane – mówił prezes szpitala Andrzej Sapiński. – Mamy nadzieję, że odpowiedniej mocy generator umożliwi stałe dostawy prądu, a tym samym zapewni bezpieczeństwo leczenia ludzi  –dodał Sapiński.

W najbliższym czasie słupski szpital planuje zakup drugiego generatora prądu na potrzeby kolejnego szpitala w Ukrainie. Ponadto, placówka podarowała 30 łóżeczek dla dzieci, które z Ukrainy dotarły do ośrodka wypoczynkowego Radość w Ustce.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.