Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/doctor-gac03a0eb3_1920.jpg Szpitale na Pomorzu gotowe na przyjęcie pracowników z Ukrainy. Lekarze i pielęgniarki poszukiwani

Szpitale na Pomorzu gotowe na przyjęcie pracowników z Ukrainy. Lekarze i pielęgniarki poszukiwani

Fot. Pixabay.com
21.03.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
21.03.2022

Pomorskie podmioty lecznicze pilnie szukają wykwalifikowanego personelu medycznego. Na zatrudnienie w 13 placówkach marszałkowskich może liczyć 133 lekarzy oraz 267 pielęgniarek i położnych. Oferty pracy dotyczą też ratowników, opiekunów medycznych i osób sprzątających. Szpitale już od dłuższego czasu mają problem z zatrudnieniem kadry, której ciągle brakuje.

Sprawdziliśmy, jakie przygotowano oferty.

Kto i kogo zatrudni?

W związku z dużą falą uchodźców, którzy w swojej ojczyźnie wykonywali różne zawody medyczne, pomorskie podmioty lecznicze przygotowały bogatą ofertę dla pracowników z terenu objętego wojną. Najwięcej ofert dla Ukraińców ma spółka Copernicus. Wolne miejsca dotyczą 36 lekarzy. Chodzi o: anestezjologów, internistów, specjalistów medycyny ratunkowej i rodzinnej, psychiatrów, neurologów, specjalistę mikrobiologii lekarskiej, 60 pielęgniarek (np. operacyjnych), dwóch sanitariuszy, 22 pracowników gospodarczych (dział higieny, dział logistyki) oraz pięciu opiekunów.

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację prezesi naszych podmiotów medycznych zgłosili zapotrzebowanie na prawie 500 pracowników medycznych i niemedycznych. Są w stanie zatrudnić ich dosłownie od ręki – mówi Kamila Siwak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Problemem mogą być wymogi formalne Ministerstwa Zdrowia. Jednak jak tłumaczy Kamila Siwak, te kłopoty postarają się rozwiązać przyszli pracodawcy. Zastępczyni dyrektora dodaje też, że zatrudnienie ukraińskich pracowników ma kilka wymiarów.

–  Po pierwsze pomoże naszym placówkom, które od lat zmagają się z brakiem personelu. A po drugie i co równie ważne, ułatwi pacjentom pochodzącym z Ukrainy porozumienie się w szpitalach w ojczystym języku, co z pewnością poprawi ich komfort psychiczny – wyjaśnia Siwak.

Pracę oferuje też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku. Placówka chce zatrudnić 30 lekarzy różnych specjalności (m.in.: chirurgów, onkologów, kardiologów, anestezjologów czy radiologów), 50  pielęgniarek (ze specjalnością np.: medycyna ratunkowa, anestezjologia, interna) i 30 ratowników medycznych. Uchodźcy mogą również szukać zatrudnienia w Szpitalach Pomorskich. Szpitale wchodzące w skład tej spółki są gotowe zatrudnić 29 lekarzy (anestezjolodzy, interniści, kardiolodzy, radiolodzy, pediatrzy), 80 pielęgniarek (anestezjologiczne i operacyjne), 10 opiekunów medycznych i dwóch pracowników administracyjnych. Ponadto, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie poszukuje: 14 lekarzy (interniści, pediatrzy, psychiatrzy, lekarze rehabilitanci), 30 pielęgniarek (operacyjne i anestezjologiczne), 5 położnych oraz 5 pracowników gospodarczych i sprzątających.

Szpitale chętne do pomocy

Uchodźców z Ukrainy gotowy jest też zatrudnić m.in.: Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku. Praca czeka na 4 lekarzy –  pediatrów i anestezjologów, 20 pielęgniarek i sekretarkę medyczną. Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku zamierza zatrudnić 10 psychiatrów i 5 pielęgniarek, Szpital Specjalistyczny w Prabutach – 4 lekarzy (pulmonolodzy, anestezjolodzy) i 2 pielęgniarki, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim (6 pielęgniarek), Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku (5 pielęgniarek), Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie (1 lekarz specjalista rehabilitacji, 3 pielęgniarki). W sumie na pracę w 13 podmiotach medycznych może liczyć prawie 500 osób. Co ważne, medycy muszą uzyskać decyzję ministra zdrowia o uznaniu prawa wykonywania zawodu. Powinni też mieć dyplomy.

Kontakty do kadr podmiotów leczniczych (EXCEL)

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.