Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Szczęścia, zdrowia, pomyślności oraz życia w dobrej sprawności. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Szczęścia, zdrowia, pomyślności oraz życia w dobrej sprawności. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Para starszych uśmiechniętych ludzi w parku

Nasze społeczeństwo się starzeje - coraz mniej dzieci przychodzi na świat, coraz więcej ludzi przechodzi na emeryturę. Na świecie żyje ponad 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Jak wykorzystać potencjał seniorów?

 

Starsi ludzi będą pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą i muszą liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Polacy wkraczają w wiek dojrzały coraz zdrowsi. I – co za tym idzie – czują się dużo młodziej niż ich rówieśnicy sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat.

 

Trochę statystyki

Według danych GUS, w 2020 r. co czwarty Polak będzie miał więcej niż 60 lat, w 2040 – co trzeci. Czeka więc go długa starość. Przechodząca dziś na emeryturę 60-letnia kobieta ma przed sobą – według prognoz demograficznych – aż 22,5 roku życia, mężczyzna – 17,4. To prawie jedna czwarta życia do zagospodarowania, czyli wielka armia zdrowych ludzi, dysponujących wolnym czasem. Jednym słowem, to gigantyczny potencjał do wykorzystania. Według Światowej Organizacji Zdrowia, osoby w wieku 60-75 lat pozostają w III fazie wieku (są niezależne życiowo i radzą sobie bez stałej opieki), natomiast lata późniejsze to IV wiek, w którym zwykle potrzebna jest mniej lub bardziej systematyczna pomoc bliskich lub wyspecjalizowanych instytucji.

 

Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać potencjał seniorów?

Powinniśmy zadbać o przedłużenie aktywności zawodowej seniorów i udziału w życiu społecznym. To stworzy możliwości do dzielenia się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem życiowym i zawodowym. Warunkiem aktywnego uczestniczenia w każdym aspekcie życia jest zapewnienie dobrej opieki medycznej i stworzenie warunków do możliwości zachowania sprawności fizycznej.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.