Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/ll.jpg System Fala. Pierwsze kasowniki już zamontowane

System Fala. Pierwsze kasowniki już zamontowane

Fot. www.systemfala.pl
28.07.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
28.07.2022

W gdyńskich autobusach rozpoczął się montaż urządzeń systemu Fala. Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej mogą zauważyć nowe, żółto-czarne kasowniki z charakterystycznym logotypem Fali. Podobne urządzenia pojawiają się stopniowo na przystankach kolejowych – na początek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Do zainstalowania jest w sumie ok. 5300 kasowników w pojazdach komunikacji miejskiej oraz 850 urządzeń na stacjach i przystankach kolejowych.

Nowoczesne urządzenia

Montowane właśnie urządzenia, po uruchomieniu systemu Fala pełnić będą kilka funkcji. To w nich będziemy potwierdzać wejście i wyjście z pojazdu. Dodatkowo będą one informować czy pasażer ma wystarczającą pulę środków na koncie w systemie Fala, aby za przejazd zapłacić. Żółto-czarne urządzenia będą też pełnić funkcję kasowników dla biletów papierowych. Co istotne, te nie będą już dziurkowane czy drukowane kodem. Ale ich kasowanie odbywać się będzie za pomocą kodu QR. Niektóre z urządzeń będą rozszerzone o funkcję biletomatu.

W urządzeniach Fali bilety będą mogli kupować także podróżni, którzy nie założą konta w systemie. Aby kupić bilet wystarczy im zwykła karta bankowa. To idealne rozwiązanie dla okazjonalnych pasażerów, którzy nie korzystają, na co dzień z komunikacji oraz dla odwiedzających nasz region turystów. Takie systemy z powodzeniem działają w wielu europejskich miastach.

Tysiące urządzeń

Proces montowania urządzeń rozpoczął się już kilka miesięcy temu. Wtedy to, w gdańskich tramwajach i słupskich autobusach zostały zamontowane holdery. Na razie są to zabezpieczone folią urządzenia przygotowanie do montażu kasowników. W minionym tygodniu rozpoczął się montaż kasowników w gdyńskich autobusach. Ale nie tylko tam. Monterzy zawitali również na perony Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, gdzie stawiane będą walidatory. Łącznie do zamontowania jest ponad 6 tys. urządzeń.

Czym jest Fala?

Fala to system, którego zadaniem jest ułatwienie pasażerom korzystania z komunikacji publicznej w województwie pomorskim. Opierać się będzie na płatnościach elektronicznych. Pasażerowie, aby móc korzystać z wszystkich funkcjonalności będą musieli założyć konto w systemie Fala. Dzięki temu wszelkie płatności, dobór odpowiedniej taryfy będą zautomatyzowane. System sam wybierze odpowiednie bilety i ulgi. Dodatkowo użytkownicy Fali będą mogli korzystać z planera podróży.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.