Kultura
Krystian Wieczyński jako Kapitan Nemo i Piotr Kłudka za nim jako Syren. Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura

Święto wszystkich ludzi teatru. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Teatralnej Marszałka

Krystian Wieczyński jako Kapitan Nemo i Piotr Kłudka za nim jako Syren w spektaklu „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" . Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura
27.03.2021
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
27.03.2021

Aktorzy, reżyserzy i nie tylko. Co roku marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdańska składali życzenia i wręczali nagrody ludziom teatru za ich trud i pełną pasji pracę. Niestety, tegoroczna uroczystość ze zrozumiałych powodów nie odbędzie się, ale nie przeszkadza to w uhonorowaniu ludzi teatru. Kto w tym roku został wyróżniony?

„To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki.
Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą”.

fragment orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru autorstwa Helen Mirren

 

Teatralne święto

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca. Zarząd Województwa Pomorskiego od 13 lat przyznaje coroczne Nagrody Teatralne Marszałka. Dzień ten był świętowany w gronie ludzi teatru i znakomitych gości zaproszonych na tradycyjną galę Nagród Teatralnych Marszałka i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska. Miniony rok był niezwykle trudny dla kultury i jej twórców. Pandemia, wprowadzane ograniczenia działalności artystycznej, z całkowitym jej zawieszeniem włącznie, odcisnęły mocne piętno również na środowisku teatralnym. Brak kontaktu z publicznością jest z całą pewnością jednym z najgorszych koszmarów artystów scenicznych. Jednak pomorscy twórcy nie poddali się i korzystając z każdej sposobności starali się realizować artystyczne zamierzenia i docierać do stałych i nowych widzów.

Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił docenić wysiłek i dokonania pomorskich twórców teatru w trudnym roku 2020 i kontynuując wieloletnią tradycję, ogłosił laureatów Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok ubiegły.

Tegorocznymi laureatami zostali:

Matylda Kotlińska za scenografię i kostiumy do spektaklu „Kosmici” w reżyserii Jakuba Krofty w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku;

Dominik Nowak za tchnienie w słupską scenę teatralną nowego ducha i sukcesywną budowę marki Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku oraz doprowadzenie do otwarcia nowej siedziby Teatru;

Wojciech Stachura za kreacje: Inżyniera w spektaklu „Beton” w reżyserii Michała Derlatki, Androida Boui w spektaklu „Kosmici” w reżyserii Jakuba Krofty oraz Dziadka Ryszarda Papeta w serialu on-line „Papety: z ostatniej chwili”, zrealizowane w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

 

Nagroda im. prof. Jana Ciechowicza

Agata Woźnicka. Fot. mat. prasowe Teatru Wybrzeże

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza to wyróżnienie dedykowane młodym, świetnie zapowiadającym się twórcom teatralnym. Do rosnącego grona laureatów dołączyła aktorka Teatru Wybrzeże Agata Woźnicka za stworzenie niezwykle intrygujących i dojrzałych kreacji, w tym za rolę Marii w spektaklu „Żabusia” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

 

Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Kapituła Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego zwróciła także uwagę na dokonania zespołu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, który w trudnym czasie pandemii nie zwolnił tempa i zaproponował młodym odbiorcom niezwykle interesującą ofertę on-line. W swoim uzasadnieniu kapituła napisała:

„Składając podziękowania teatrom, które w tym trudnym roku wykazały się pracą na wysokim poziomie artystycznym oraz godną podziwu umiejętnością radzenia sobie w nowych i skomplikowanych warunkach, Kapituła Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego pragnie szczególnie uhonorować zespół Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Zespół Teatru mocno zaznaczył swoją obecność – zapraszając do siebie widzów w różnym wieku i oferując im przedstawienia teatralne, ale i szereg działań o charakterze teatralnym oraz okołoteatralnym. Co najistotniejsze, wszystkie propozycje Teatru łączyły wysoką wartość artystyczną ze sprawnością w uruchamianiu narzędzi oraz ścieżek błyskotliwie adekwatnych do niebywale złożonej sytuacji świata w pandemii”.

 

Gdańskie Nagrody Teatralne

Dzisiaj również poznaliśmy laureatów Nagród Teatralnych Miasta Gdańska. W tym roku zostali wyróżnieni:

Michał Derlatka za reżyserię spektaklu „Beton” w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku;

Anna Kociarz za kreację Anny w „Życiu intymnym Jarosława” w reżyserii Kuby Kowalskiego w Teatrze Wybrzeże;

Piotr Jankowski za reżyserię spektaklu „Eksperyment” wg Mario Giordana.

 

Serdecznie gratulujemy Laureatom, a wszystkim ludziom teatru życzymy, by przymusowa przerwa w aktywności artystycznej skończyła się jak najszybciej. Wszyscy czekamy na wspólne spotkanie w teatrze z niecierpliwością.

 

Zobacz orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.