Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Święto wszystkich ludzi teatru. Międzynarodowy Dzień Teatru i nagrody marszałka województwa pomorskiego

Święto wszystkich ludzi teatru. Międzynarodowy Dzień Teatru i nagrody marszałka województwa pomorskiego

Katarzyna Figura jako Fedra w Teatrze Wybrzeże

Najciekawsze przedstawienie 2019 roku. Wybitna osobowość artystyczna. Najwartościowsze trendy w sztuce. Marszałek przyznał Nagrody Teatralne za 2019 rok.

 

Co roku marszałek województwa i prezydent Gdańska składali życzenia i wręczali nagrody ludziom teatru za ich trud i pełną pasji pracę. Niestety, tegoroczna uroczystość ze zrozumiałych powodów nie odbędzie się w planowanym terminie.

 

Teatralne święto

Międzynarodowy Dzień Teatru przypada 27 marca. Z tej okazji Zarząd Województwa Pomorskiego, na wniosek Kapituły Nagrody Teatralnej, od wielu lat przyznaje coroczne Nagrody Teatralne Marszałka. Od wielu lat dzień ten świętowany jest w gronie ludzi teatru i znakomitych gości zaproszonych na tradycyjną galę Nagród Teatralnych Marszałka i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska. Planowana w Teatrze Wybrzeże gala miała zakończyć się zaproszeniem uczestników, by jako pierwsi zobaczyli odnowioną po kompleksowym remoncie Malarnią. Tegoroczna uroczystość z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie się w planowanym terminie. Również z tego samego powodu, nieco dłużej przyjdzie nam poczekać na ogłoszenie laureatów Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska.

 

Laureaci

Nagrody Teatralne Marszałka to ważne podsumowanie minionego roku na pomorskich scenach i wskazanie – co może być zachętą dla widzów – najciekawszych przedstawień, osobowości artystycznych i trendów. Tegorocznymi laureatami zostali:

Paweł Aigner za reżyserię operetki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wybrzeże;

Agata Bykowska za rolę Maryni w operetce Stanisława Moniuszki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa”w Teatrze Wybrzeże;

Katarzyna Figura za tytułową rolę w spektaklu „Fedra” Jeana Racine`a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

 

Paweł Aigner


Agata Bykowska

Katarzyna Figura

 

Nagroda im. prof. Jana Ciechowicza

Do rosnącego grona laureatów Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza, dedykowanej młodym, rokującym wielkie nadzieje artystom, dołączyła Monika Janik, aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych kreacji na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

 

Przedstawienie  Roku 2019

Laur za Przedstawienie Roku 2019 trafił do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku za spektakl „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

 

Serdecznie gratulujemy laureatom, a wszystkim ludziom teatru życzymy, by przymusowa przerwa w aktywności artystycznej skończyła się jak najszybciej.

Zobacz orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.