Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/zespol-Dresze.jpg Święci patroni w muzyce Kaszub. Podczas koncertu w Wejherowie wystąpi zespół Drëszë

Święci patroni w muzyce Kaszub. Podczas koncertu w Wejherowie wystąpi zespół Drëszë

Zespół Drëszë. Fot. źródło: facebook/zespoldresze
02.02.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
02.02.2023

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką Kaszub. Koncert „Święci Patroni: Pieśń o św. Agacie” odbędzie się w niedzielę, 5 lutego 2023 r. Wstęp – wolny.

Podczas koncertu zabrzmią utwory tradycyjne, w tym pieśni o świętych, których kult szczególnie zaznaczył się na Pomorzu. Należą do nich: św. Barbara – patronka rybaków, życia rodzinnego i dobrej śmierci, św. Józef – patron rzemieślników, św. Agata – patronka wędrowców, chroniąca dom od pożogi, św. Dorota – opiekunka ogrodników i położnych, św. Jan Nepomucen – patron dobrej spowiedzi, św. Cecylia – patronka muzyki, św. Rozalia – chroniąca od zarazy, św. Maria Magdalena – patronka nawróconych, a także św. Cyryl i Metody – apostołowie Słowian. Pieśni pochodzą z XIX-wiecznego śpiewnika pelplińskiego, opracowanego przez ks. Szczepana Kellera i ks. Józefa Mazurowskiego.

Gościem koncertu będzie zespół Drëszë, który współtworzy troje trójmiejskich przyjaciół związanych z kręgiem muzyki tradycyjnej i folkowej. Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych. Muzycy pragną w ten sposób przywrócić twórczości ludowej jej prawdziwą rangę i znaczenie, odczarowując zarazem utarty wizerunek kaszubskiej muzyki ludowej, kojarzonej głównie z zespołami folklorystycznymi.

Wykonawcy:

  • Joanna Gostkowska – śpiew
  • Michał Mantaj – akordeon
  • Hubert Połoniewicz – baraban, perkusjonalia, gęśle gdańskie
  • Jakub Klemensiewicz – klarnet (gościnnie)

Słowo o muzyce przedstawi Witosława Frankowska.

.

LXXIV koncert z cyklu Spotkania z muzyką Kaszub
„Święci Patroni: Pieśń o św. Agacie”

  • 5 lutego 2023 r., niedziela, godz. 17.00
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
  • Zamkowej 2a, Wejherowo
  • wstęp – wolny

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.