Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Światowy Tydzień Jaskry. Za darmo i bez skierowania przebadaj wzrok i sprawdź, czy nie jesteś chory

Światowy Tydzień Jaskry. Za darmo i bez skierowania przebadaj wzrok i sprawdź, czy nie jesteś chory

Okulistka bada pacjentkę

Cierpisz na bóle głowy, gorzej widzisz? Być może masz początki jaskry. Bezpłatnie możesz przebadać się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku we wtorek, 13 marca 2018 r.

 

Światowy Tydzień Jaskry obchodzony jest od 11 do 17 marca 2018 r. To międzynarodowa inicjatywa okulistów, która ma podnieść świadomość o tej chorobie oraz zwiększyć jej wykrywanie we wczesnych stadiach.

W ponad 60 gabinetach okulistycznych w Polsce, bez skierowania i bezpłatnie, będzie można zbadać wzrok pod kątem jaskry. Chodzi o wykonanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka oraz badanie grubości rogówki.

 

Co to za choroba?

– Jaskra to zespół chorób oczu, w przypadku których wewnątrzgałkowe ciśnienie jest zbyt wysokie dla nerwu wzrokowego, co prowadzi do powolnego jego zamierania i pogorszenia pola widzenia aż do całkowitego zaniku. W efekcie prowadzi do całkowitej ślepoty – wyjaśnia Hanna Sikorska, ordynator oddziału okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku.

Na jaskrę choruje prawie 70 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu całkowicie niewidomych. Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób.

 

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

W najczęstszej postaci jaskry, tzn. w jaskrze otwartego konta przesączania, pierwsze objawy są dla pacjenta trudne do zauważenia. Bóle oka, bóle głowy czy obniżenie ostrości widzenia, nie są charakterystyczne dla początkowych etapów tej formy jaskry, a występują w jej późniejszej fazie. Dlatego jedynym sposobem wczesnego rozpoznania jaskry jest regularne badanie wzroku u okulisty. Dopiero dokładne badanie przez lekarza okulistę, może doprowadzić do rozpoznania choroby.

W jaskrze z wąskim kątem przesączenia może dojść do ostrego ataku choroby połączonego z bardzo silnym bólem głowy i oka, zaczerwienieniem oka i poszerzeniem źrenicy. Wówczas należy natychmiast zgłosić się do okulisty.

 

Na czym polega leczenie?

Celem leczenia jaskry jest zahamowanie rozwoju choroby na jak najwcześniejszym etapie i uratowanie wzroku. Leczenie opiera się na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia w oku, czyli równowagi pomiędzy produkcją cieczy wodnistej w gałce ocznej, a jej odpływem do krwioobiegu. W jaskrze stosuje się leczenie farmakologiczne za pomocą leków (kropli do oczu) obniżających ciśnienie śródgałkowe. Jeżeli nie daje to pożądanego efektu lub pacjent nie może kontynuować leczenia farmakologicznego, wówczas konieczne jest leczenie laserowe lub operacyjne.

 

Gdzie się badać?

Słupski szpital włączył się w akcję Polskiego Towarzystwa Okulistycznego pod hasłem Polscy okuliści kontra jaskra. Bezpłatne badania przesiewowe będzie można wykonać we wtorek, 13 marca w gabincie poradni okulistycznej nr 13, na parterze szpitala, tuż przy głównym wejściu. Z badań będzie można skorzystać w godzinach od 11 do 13.  Na wizytę powinny przede wszystkim przyjść osoby, które nie były u okulisty co najmniej przez rok i nie są chore na jaskrę.

Lista placówek znajduje się na stronie tygodnia jaskry.

 

Sprawdź, czy nie masz jaskry

  • 13 marca 2018 r., wtorek, godz. 11.00-13.00
  • gabinet okulistyczny na 13 na parterze szpitala, przy wejściu głównym
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku
  • ul. Hubalczyków 1
  • Słupsk

Zobacz: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku

 

Światowy Tydzień Jaskry_baner

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.