Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/294395115_5022748167835133_8133653179585912629_n.jpg Kosciół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie

Światowa premiera requiem „Bolesne opadanie liści”. Koncert w kościele w Tczewie

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Fot. źródło: Facebook
29.09.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
29.09.2022

Już w najbliższą niedzielę, 2 października 2022 r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie będzie mała miejsce premiera requiem „Bolesne opadanie liści”. Jest to dzieło pomorskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego do słów poety, prozaika i publicysty Romana Landowskiego. Wykonawcami koncertu będą: oktet wokalny Art 'n' Voices (laureaci Fryderyka za 2021 r.), a także saksofonista Adam Wendt oraz Orkiestra Kameralna Progress pod batutą Szymona Morusa.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

„Bolesne opadanie liści”

Requiem to tekst stanowiący opis podróży, którą dusza odbywa po śmierci. Taka forma, wzorująca się na strukturach zaczerpniętych z „Pieśni nad pieśniami”, jest swobodną medytacją nad sensem ludzkiego istnienia, uwikłanego w konieczność wyborów oraz metafizyczną modlitwą unikającą jednostronnej, religijnej przynależności. To zapis pragnień jednostki, która w pytaniach odnajduje prawdziwą esencję nieustannego przemijania. Muzycznie requiem jest kompilacją tekstów Romana Landowskiego z łacińskim pierwowzorem, które wpisane są w nasz kod kulturowy. Utwór jest rodzajem opracowania części mszy żałobnej, gdzie ponad wypowiadaną po łacinie modlitwą unoszą się rozmyślania głównego bohatera – duszy wędrującej w zaświaty reprezentowanej w warstwie orkiestrowej w partii saksofonu. Finał jest odejściem od klasycznej natury requiem – już od części In Te Domine speravi („W Tobie Panie zaufałem”) zaczerpniętej z tekstu Te Deum uwidacznia się chęć złożenia dziękczynienia, które swe ukoronowanie odnajduje w finałowym Dankpsalmie – hymnie dziękczynnym.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.