Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Stypendia_kultura_pomorskie-11.jpg Stypendia twórcze marszałka województwa rozdane. Zobacz zdjęcia i film z uroczystej gali

Stypendia twórcze marszałka województwa rozdane. Zobacz zdjęcia i film z uroczystej gali

Fot. Karol Stańczak
30.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
30.03.2023

Już po raz 23 marszałek województwa pomorskiego przyznał stypendia twórcze pomorskim artystom. W tym roku w puli było aż 600 tysięcy zł. Tradycyjnie uroczysta gala stypendialna odbyła się w gdańskim Ratuszu Staromiejskim, 30 marca 2023 r.

W 2023 r. przyznanych zostało 95 stypendiów. Od 2002 r. artyści otrzymali łącznie 1832 stypendia o wartości ponad 7,6 mln zł.

Stypendia dla twórców kultury

Samorząd województwa pomorskiego przyznaje stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i opieką nad zabytkami o istotnym znaczeniu dla regionu.

– Stypendia, to rodzaj mecenatu, który samorząd roztacza nad działalnością indywidualnych twórców. Dlatego, żałuje, że nie wszystkim, którzy aplikowali udało się zdobyć stypendium – mówił podczas gali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chciałbym też dodać, że wielu twórców mieszka z dla od dużych ośrodków miejskich – zaznaczył.

Warto też wspomnieć, że tegoroczne stypendia otrzymali między innymi przebywający na Pomorzu artyści z Ukrainy.

95 projektów

Tegoroczny konkurs cieszył się bardzo dużą popularnością. Wpłynęło aż 589 wniosków od 566 artystów.

– Najwięcej konkursowych wniosków dotyczyło przedsięwzięć muzycznych, dlatego prawie jedna trzecia stypendiów trafi do muzyków – powiedział Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UMWP.

Średnia wysokość stypendium w 2023 r. to około 6,3 tys. zł. Dzięki temu powstaną np. scenariusze filmowe i teatralne, tomiki wierszy i utwory prozatorskie oraz wiele prac i instalacji artystycznych.

– Naszą ambicją jest, aby państwa twórczość była zaprezentowana szerokiej publiczności, dlatego finansujemy płyty, wydania poezji i literatury oraz przeróżne sztuki wizualne. Dzięki państwu widać, jak bogata jest twórczość kulturalna naszego województwa – podziękował twórcom marszałek Struk.

Kolejna edycja konkursu stypendialnego już za rok.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.