Kultura
Graffiti na ścianie. Fot. pixabay.com

Stypendia marszałka dla 86 artystów z Pomorza. Powstaną nowe płyty, książki i filmy [LISTA]

Fot. Pixabay.com
02.03.2021
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
02.03.2021

Zarząd Województwa Pomorskiego, dysponując budżetem 400 tys. zł, przyznał 86 stypendiów. Najczęściej dofinansowanymi wnioskami były te z dziedziny muzyki, literatury i sztuk wizualnych, a także projekty z zakresu teatru, filmu i fotografii. Średnia wysokość stypendium wynosi 4651 zł.

W 2021 r. konkurs cieszył się dużą popularnością. Do Departamentu Kultury wpłynęły wnioski od 408 osób na 414 projektów. Łączna kwota, o którą wnioskowali artyści ubiegający się o stypendium, to ponad 2 mln zł. Stypendia dla twórców kultury przyznane zostały już po raz 21. W ciągu dotychczasowych edycji konkursu, 1530 stypendystów otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 6,15 mln zł.

 

28 projektów muzycznych i 15 literackich 

Stypendia marszałka województwa przyznawane są osobom, które zajmują się twórczością artystyczną, upowszechniają kulturę i opiekę nad zabytkami na terenie województwa pomorskiego, lub dotyczącą Pomorza. Zakres twórczości podlegającej stypendiom jest szeroki. Dotyczy zarówno poetów i pisarzy, którzy chcą wydać tomik wierszy czy powieść, jak i plastyków marzących o wystawie, projekcie multimedialnym, a także muzyków, dla których dodatkowy zastrzyk gotówki przyspieszy realizację nowej płyty.

W tym roku wśród stypendystów znaleźli się m.in. muzycy, literaci, artyści sztuk wizualnych i teatru, fotograficy, filmowcy, tancerze, rzeźbiarze. Najwięcej stypendystów, bo 56 osób, pochodzi z Trójmiasta. Ponad 30 proc. dofinansowanych wniosków to projekty muzyczne (28 projektów), na drugim miejscu znalazły się projekty literackie (15 projektów), a na trzecim – sztuki wizualne (10 projektów).

 

Co powstanie 

Dzięki finansowej pomocy marszałka Dominika Skutnik z Gdańska przygotuje wystawę swoich nowych prac rzeźbiarskich, Paweł A. Nowak z Sulęczyna i Maciej Zakrzewski ze Straszyna zrealizują swój projekt muzyczny „AerOphonic – Music for Accordion & organ”, gdańska pisarka Barbara Piórkowska napisze tom poezji „Zielnik literacki”, Andrzej Kasperek z Nowego Dworu Gdańskiego będzie kontynuował opowieść o swojej krainie „Mój płaski kraj – zawsze Żuławy”, Szymon Góralczyk z Cegielni wyda „Gdzie Kociewiaki majó swoje dómi. Baśnie i opowieści z Kociewia”. Natomiast Sławomir Grabowy z Gdańska stypendium przeznaczy na „10 nowych obrazów na 75. rok życia albo z okazji 50 lat pracy twórczej”, a dzięki pracy Marka Opitza z Nowego Dworu Gdańskiego, powstanie e-poradnik dobrych praktyk ochrony zabytków. To tylko część dzieł, które wzbogacą naszą kulturę.

 

Samorząd wspiera kulturę

Artyści to jedna z grup, która najsilniej odczuła negatywne ekonomiczne skutki pandemii COViD-19. Od połowy marca 2020 r. aktywność kulturalna praktycznie zamarła i przeniosła się do sieci. Powoli zaczyna się powrót kultury do swoich

 – Czas pandemii po raz kolejny pokazał nam wszystkim, jak ważne w naszym życiu są kultura i sztuka. To właśnie dzięki książkom, filmom, internetowym transmisjom spektakli czy koncertów udało nam się przetrwać najtrudniejszy czas domowej samoizolacji – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Warto pamiętać, że znaczna liczba twórców kultury to tzw. wolni strzelcy, pracujący na zlecenia albo wynagradzani za konkretne projekty.

 

Konkurs stypendialny

W 2020 r. w związku z trudną sytuacją związaną z koronawirusem, odbyły się dwa nabory wniosków w konkursie stypendialnym, jaki w 2020 roku ogłosił samorząd województwa pomorskiego. Do tej pory marszałek województwa pomorskiego raz w roku, w marcu, wspierał artystów. Maksymalna kwota stypendium to 5 tysięcy złotych.

 – Stypendium mogą otrzymać osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury czy opieką nad zabytkami – mówi Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UMWP. – Chcemy, aby wsparcie trafiło wprost do pomorskich twórców, którzy wciąż są w szczególnie trudnej sytuacji związanej z ograniczeniami nałożonymi przez rząd – dodaje Zawistowski.

W tym roku przyznano stypendia w wysokości 5 tysięcy złotych, 4 tysięcy złotych i 3 tysięcy złotych. Poniżej znajduje się lista tegorocznych 83 stypendystów, 3 osoby nie wyraziły zgody na publikację ich danych.

Lista stypendystów - twórców kultury 2021

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.