Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_0349-scaled.jpg Strażackie święto w gminie Cewice. Nowy wóz bojowy dla OSP Łebunia i umowy wsparcia dla strażaków ochotników

Strażackie święto w gminie Cewice. Nowy wóz bojowy dla OSP Łebunia i umowy wsparcia dla strażaków ochotników

Fot. Aleksander Olszak
24.03.2024
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
24.03.2024

Takiego dnia w gminie Cewice jeszcze nie było. Najpierw pięć gmin powiatów lęborskiego i słupskiego podpisało umowy na dofinansowanie sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. A najważniejsze wydarzenie odbyło się wczesnym popołudniem. OSP Łebunia otrzymała nowy wóz strażacki, którego wyposażenie zostało sfinansowane z budżetu województwa pomorskiego.

To ważne wydarzenie, nie tylko dla lokalnej społeczności, odbyło się 23 marca 2024 r. w Cewicach oraz w sołectwie Łebunia. Samorząd województwa pomorskiego reprezentowała radna województwa pomorskiego Iwona Mielewczyk.

Problem w gminie Cewice

Wydawałoby się, że gmina Cewice nie wyróżnia się niczym specjalnym wśród innych gmin ziemi lęborskiej. Tak jednak nie jest. W tej gminie jest składowisko odpadów, na którym znajduje się kilkadziesiąt tysięcy ton tekstyliów.

– Tylko w 2022 r. doszło tam do kilkudziesięciu pożarów. A przy ich gaszeniu strażacy ochotnicy spędzili ponad trzy tysiące godzin. To składowisko to tykająca bomba. Zagrożenie jest nie tylko pożarowe, ale i biologiczne – mówił wójt gminy Cewice, Jerzy Bańka.

Przeciwdziałanie wymaga podjęcia środków. Jednym z nich jest odpowiednie wyposażenie najbliższych jednostek straży pożarnej. I właśnie strażacy ochotnicy z Łebuni są jednym z najbliższych zespołów, które mogą walczyć z płonącym składowiskiem.

Święto w Łebuni

Pochmurne i chłodne sobotnie popołudnie było wielkim świętem w Łebuni. Na placu przy szkolnym boisku zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy sołectwa.

– Dziś mamy wielkie święto. Stoi przed nami nowy wóz bojowy. Dostajemy bardzo potrzebny sprzęt – mówił Radosław Wroński, prezes OSP w Łebuni.

I faktycznie, jak czytamy w specyfikacji samochodu, okazuje się, że to jeden z najlepiej wyposażonych pojazdów w całym województwie. W swoich skrytkach posiada np. system e-vehicle isolation system. Jest on używany do chłodzenia i zabezpieczenia samochodów elektrycznych. Specjaliści na pewno będą również zainteresowani innymi parametrami wozu. Oto i one. Pojazd posiada napęd 4×4 oraz zbiornik wodny o pojemności 4200l, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 500 l, a także autopompę o wydajności 2500l/min. Oczywiście standardowo pneumatyczny maszt oświetleniowy oraz wyciągarkę o uciągu 8 ton. Wszystko to sprawia, że pojazd jest wszechstronny i przygotowany do działań w praktycznie każdych warunkach.

Przykład współpracy

Tak specjalistyczny sprzęt oczywiście kosztuje bardzo dużo.

– Dzisiejszy dzień, to chyba najlepszy przykład współpracy. Na pojazd o łącznej wartości ponad 1,1 mln zł złożyło się wiele osób i organizacji. Starostwo powiatowe w Lęborku, gmina Cewice, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska czy samorząd województwa pomorskiego – wyliczała Iwona Mielewczyk, radna województwa pomorskiego.

Środki z budżetu województwa w wysokości prawie 250 tys. zł zostały przeznaczone na zakup wyposażenia pojazdu.

– Przypomnę, że uchwałę w tej sprawie Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął w zeszłym roku jednogłośnie – dodała.

Warto dodać, że 100 tysięcy złotych zebrali sami mieszkańcy sołectwa Łebunia i gminy Cewice. W zbiórkach na ten cel pomagały liczne festyny, imprezy sportowe czy konkursy.

Były też umowy

Strażackie święto w Cewicach nie byłoby pełne bez podpisania umów na dofinansowanie przyznane przez samorząd województwa w ramach programu „Pomorskie OSP”.

– Tym, którzy jeszcze nie wiedzą wyjaśniam, że to projekt samorządu województwa pomorskiego, w którym gminy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup wyposażenia dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. A chyba ne trzeba nikogo przekonywać, jak ważną rolę w systemie ratowniczo-gaśniczym pełnią druhowie i druhny z OSP. – opisywała radna Mielewczyk.

W tegorocznej edycji programu do rozdysponowania było ok. 1,1 mln zł. Po ocenie wniosków wsparcie otrzymało 207 jednostek OSP z pomorskich gmin. Wśród nich było 5 gmin z powiatu lęborskiego i słupskiego: Nowa Wieś Lęborska, Kobylnica, Smołdzino, Kępice oraz Potęgowo. Łącznie otrzymały one ok. 80 tys. zł.

 

– Bardzo się cieszę z tego wsparcia. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w tym projekcie. A dzięki pieniądzom z „Pomorskiego OSP” kupimy m.in. radiotelefon i hełmy dla dwóch jednostek, w Potęgowie i Łupawie – opisywała Anna Boniecka, zastępca wójta gminy Potęgowo.

To jednak nie koniec. Następne umowy związane z programem, z kolejnymi gminami Pomorza zostaną podpisane już 26 marca 2024 r. w Szemudzie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.