Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/444216746_300192866498048_1409282788434244682_n.jpg Strategiczna drogowa inwestycja dla naszego regionu. Modernizacja DW 221 z unijnym dofinansowaniem!

Strategiczna drogowa inwestycja dla naszego regionu. Modernizacja DW 221 z unijnym dofinansowaniem!

Droga wojewódzka 221. Fot. Facebook.com/ZDWGdansk
29.05.2024
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
29.05.2024

Około 24 km drogi wojewódzkiej 221 pomiędzy Kościerzyną a Przywidzem zostanie rozbudowane. To strategiczna dla Pomorza inwestycja. Nowa droga to komfortowy przejazd dla zmotoryzowanych i bezpieczeństwo pieszych. Unijne dofinansowanie wyniesie nawet 85 proc. kosztów

Decyzję o przyznaniu dofinansowania z Unii Europejskiej wręczył przedstawicielom Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Strategiczna inwestycja

Droga wojewódzka 221 to jedna z najważniejszych arterii na Pomorzu. Łączy Gdańsk z Kolbudami, Przywidzem oraz Kościerzyną. Jej długość to ok. 45 km. Każdego dnia przejeżdża nią nawet 10 tysięcy pojazdów. Drogowa inwestycja polegająca na gruntownej przebudowie trasy to strategiczne dla województwa pomorskiego zadanie.

– To inwestycja w lepiej połączone, bezpieczne drogi na Pomorzu To rozwój mobilności regionalnej. To również poprawa jakości życia dla mieszkańców miejscowości przez które DW 221 przebiega – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Kwota dofinansowania ze środków unijnych to ok. 330 mln zł.

Fot. Marcin Szumny/UMWP

Dwa zadania

Inwestycja została podzielona na dwa zadania Kościerzyna – Nowa karczma oraz Nowa Karczma – Przywidz. Oba liczące po ok. 12 km. Jak zmieni się trasa? Wzmocniona zostanie konstrukcja nawierzchni. W ramach prac przebudowane zostaną skrzyżowania, na wjazdach do miejscowości powstaną uspokajające ruch wyspy doginające tor jazdy. Przebudowane przystanki autobusowe zostaną wyposażone w zatoki. W miejscowościach piesi zyskają chodniki oraz ciągi pieszo rowerowe. Zainstalowane będzie oświetlenie.

Decyzja i co dalej?

Wręczenie decyzji o przyznaniu dofinansowania to kolejny krok w realizacji tej ważnej inwestycji. Obecnie ZDW w Gdańsku prowadzi dla obu zadań postępowania przetargowe, które mają na celu wyłonienie wykonawców robót budowlanych. Obecnie trwają prace związane z oceną złożonych ofert.

Pomorskie drogi

Modernizacja dróg to od dawna było jedno ze strategicznych działań podejmowanych przez samorząd województwa pomorskiego. Ich modernizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia z Unii Europejskiej.

– Dzięki licznym inwestycjom znacznie poprawił się stan techniczny dróg wojewódzkich. Wzrosła spójność przestrzenna regionu i bezpieczeństwo użytkowników dróg. W stanie bardzo dobrym, dobrym i zadowalającym znajduje się niemal 71 proc. długości dróg wojewódzkich – mówi marszałek województwa.

Ponad 64 proc. mieszkańców województwa może w ciągu 60 minut dojechać samochodem do Trójmiasta. Poprawiło się także bezpieczeństwo na drogach – liczba wypadków drogowych od 2004 r. zmniejszyła się ponad dwukrotnie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.