Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Teatr online
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/4dc75cb6-ce51-413a-b9ca-ce768ac58a94.jpg „Stan wyjątkowy” w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku. Spektakl o dramatycznych wydarzeniach sprzed lat

„Stan wyjątkowy” w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku. Spektakl o dramatycznych wydarzeniach sprzed lat

Mat. prasowy Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku

„Stan wyjątkowy” będzie nieodpłatnie dostępny w sobotę, 4 kwietnia 2020 r. od godz. 20.00 przez następne 24 godziny na profilu na Facebooku oraz stronie internetowej Teatru.

 

„Stan wyjątkowy”
Autorzy: Daniel Odija, Wojtek Marcinkowski, Ludomir Franczak
Reżyseria i scenografia: Ludomir Franczak
Muzyka: Rafał Szymański i Piotr Sulik
Grafiki: Wojciech Stefaniec
Obsada: Bożena Borek, Wojciech Marcinkowski oraz Rafał Szymański i Piotr Sulik

 

W styczniu 2018 r. minęła dwudziesta rocznica tragicznej śmierci młodego kibica Czarnych Słupsk, która zapoczątkowała największe zamieszki w powojennej historii miasta. Wypadki te stały się dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, wydarzeniem pokoleniowym. Na ulicach płonęły barykady, rzucano koktajlami Mołotowa, zniszczono 22 radiowozy, policja odpowiedziała gazem łzawiącym. Bezsensowna śmierć trzynastoletniego Przemka Czai, postawa policji, a przede wszystkim kontrowersyjne decyzje prokuratury odcisnęły trwałe piętno na historii Słupska.

Całość wydarzeń układa się w dramatyczny scenariusz, w którym nie ma wygranych. Racje każdej ze stron wydają się słuszne, nie ma dobrego rozwiązania, a o historii, niczym w starożytnej tragedii, zadecydował los. Czas pozwala nabrać dystansu do wypadków sprzed dwudziestu lat, jednocześnie wspomnienia okazują się nadal żywe, a pamięć o wydarzeniach stycznia 1998 r. przechowywana jest nie tylko w archiwach, ale w żywej tkance miasta – co jakiś czas wyskakując w rozmowach i opowiadaniach.

Rok 2018 wydaje się dobrą perspektywą, żeby o tych wydarzeniach porozmawiać ponownie. Tym bardziej, że jest to też rok, w którym zlikwidowano klub Czarnych Słupsk, istniejący od 1945 r. – kolejnej granicznej daty w historii miasta.

 

Premiera spektaklu „Stan wyjątkowy” miała miejsce 15 grudnia 2018 r. na Małej Scenie.

 

 

Kolejne produkcje Nowego Teatru im. Witkacego dostępne będą dla widzów:

  • 11 kwietnia, godz. 20.00 – „Judy” Sławomira Chwastowskiego w reżyserii Dominika Nowaka
  • 18 kwietnia, godz. 20.00 – „Horror show” na podstawie powieści Łukasza Orbitowskiego w reżyserii Aniki Idczak
  • 25 kwietnia, godz. 20.00 – „+1″ Jewgenijia Griszkowca w reżyserii Tomasza Leszczyńskiego

 

Więcej informacji znajdą Państwo na profilu Teatru na Facebooku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.