Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/pierwsza_edycja_gdanskich_dni_w_2022_roku_mat_zrzeszenie_kaszubsko_pomorskie_6_.jpg Spotkanie z kulturą i historią Kaszub. Co zaplanowano w ramach 2. Gdańskich Dni Kaszubskich?

Spotkanie z kulturą i historią Kaszub. Co zaplanowano w ramach 2. Gdańskich Dni Kaszubskich?

Gdańskie Dnia Kaszubskie w 2022 r. Mat. prasowy ZKP
07.06.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
07.06.2023

Gdańskie Dni Kaszubskie to największe kaszubskie wydarzenie kulturalne w stolicy Pomorza. Od 8 do 14 czerwca 2023 r. każdy będzie mógł odkryć na nowo kaszubską muzykę, ludowe rękodzieło, regionalną kuchnię, ciekawą literaturę, a także poznać najważniejsze ciekawostki związane z historią Kaszub. Organizatorem imprezy jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Kaszubi od początku współtworzyli historię Gdańska i to w Gdańsku tworzyła się współczesna tożsamość Kaszubów.

– W 1912 r. odbył się zjazd założycielski Towarzystwa Młodokaszubów, które tworzyli m.in. Aleksander Majkowski, Jan Karnowski oraz ks. Leon Heyke. Nawiązujemy do rzuconego przez nich hasła „Razem stanowimy siłę”. Przy tej idei, w zmienionych już warunkach, wciąż trwamy – wyjaśnia Bożena Ugowska, wiceprezeska Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Jarmark Kaszubski i koncerty na Ołowiance

Druga edycja Gdańskich Dni Kaszubskich to okazja dla wszystkich do zapoznania się z bogactwem kulturowym naszego regionu. Impreza rozpocznie się w czwartek, 8 czerwca o godz. 17.00 na Górze Gradowej podniesieniem kaszubskiej flagi na najwyższy w mieście maszt. Po zakończeniu tego wydarzenia zaplanowano spacer śladami Kaszubów w Gdańsku na terenie Starego i Głównego Miasta oraz Osieka.

Od 8 do 11 czerwca na Ołowiance otwarty będzie Jarmark Kaszubski. Na 18 stoiskach zaprezentowane zostanie kaszubskie rękodzieło, artykuły spożywcze oraz potrawy przygotowane przez producentów regionalnych, twórców ludowych, koła gospodyń wiejskich oraz regionalnych browarników. Na najmłodszych czekać będą zajęcia warsztatowe, podczas których zapoznają się z tajemnicami naszego regionu.

Poza tym w czwartek i sobotę, 8 i 10 czerwca odbędzie się Kaszëbë Music Festival. Podczas koncertów zaprezentowana zostanie tradycyjna i nowoczesna strona kaszubskiej muzyki w wykonaniu zespołu Drëszë, Rybackiej Orkiestry Dętej z Jastarni, Kiev Office, Zespołów Pieśni i Tańca Sierakowice oraz Gdańsk, Slavko The Violinist, chóru Scherzi Musicali, Zespołu Tańca Ludowego Neptun oraz Zofii Muchowskiej. W przerwach pomiędzy występami artystów odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami oraz animatorami kultury. Koncertów w ramach pierwszego dnia będzie można posłuchać w godz. 14.00-20.00, a drugiego w godz. 13.45-19.00.

Tradycyjny Fichmarkt oraz regionalne smakołyki

Główny punkt festiwalu, czyli Fischmarkt w Gdańsku rozpocznie się w sobotę, 10 czerwca o godz. 12.00 na Targu Rybnym. Uczestnicy przejdą w barwnym korowodzie do Dworu Artusa, gdzie klucze do miasta rybakom wręczy Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Wydarzenie ma na celu promocję tradycji rybołówczych regionu.

– Od wieków rybacy z Półwyspu Helskiego na łodziach zwanymi pomerankami przywozili do Gdańska złowione ryby – mówi Łukasz Richert, dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Podczas Fischmarktu w wiosce rybackiej, uczestnicy będą mogli zobaczyć liczne inscenizacje, m.in. przypłynięcie łodzi rybackich, wyładunek ryb oraz towarzyszyć rybakom w codziennych czynnościach podczas targu, np. sprzedaży i oporządzenia ryb.

Wydarzenie oraz towarzyszące mu inscenizacje zakończą się około godz. 18.00. Dodatkowo, do końca Gdańskich Dni Kaszubskich będzie można zamówić regionalne potrawy w restauracji Mercato mieszczącej się w hotelu Hilton. W specjalnie przygotowanym menu znajdą się m.in. sałatka śledziowa w sosie przygotowanym na bazie kawy zbożowej, zupa Dziadówka, żuchel oraz legumina z szodonem. Oferta jest odpłatna.

Historia Kaszub i Kaszubów w różnych odsłonach

W ramach Gdańskich Dni Kaszubskich zaprezentowane zostaną dwie wystawy plenerowe na ul. Grobla I. Wernisaż obu zaplanowano na piątek, 9 czerwca o godz. 12.00, a będzie można je zobaczyć do 2 lipca. Pierwsza z nich poświęcona będzie Towarzystwu Młodokaszubów, jednej z najważniejszych organizacji w historii ruchu kaszubsko-pomorskiego. Druga wystawa, którą przygotowało Muzeum Gdańska, opowiadać będzie o dr. Michale Szucy.

– Opowieść o dr. Szucy przygotowaliśmy w oparciu o przekazane do Muzeum Gdańska pamiątki rodzinne, które otrzymaliśmy z Niemiec. Michał Szuca od młodych, szkolnych lat był związany z ruchem młodokaszubskim. W czasie I wojny światowej powołany do armii niemieckiej; służbę pełnił w garnizonach na terenie Niemiec oraz na terenie kongresówki, m.in. w Warszawie – informuje Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. – Po wojnie współtworzył organizacje Polaków z Wolnego Miasta. Był jednym z siedmiu „ojców założycieli” Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Był również sportowcem, członkiem i prezesem sekcji wioślarskiej KS Gedania. W mieście znany był głównie jako bankowiec i ekonomista: dyrektor gdańskiej filii Banku Dyskontowego w Bydgoszczy oraz radca finansowy Rady Portu i Dróg Wodnych. Współtworzył również polskie banki ludowe na terenie Niemiec, w Opolu i Bytomiu.

W poniedziałek, 12 czerwca o godz. 20.00 na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże wystąpi grupa teatralna Zymk ze sztuką „Splotłô słoma”. Muzyczno-teatralne widowisko z elementami pantomimy zostało przygotowane także z myślą o dzieciach i młodzieży. Artyści postanowili w nim odpowiedzieć na pytania o przyczyny odprawiania rytuałów oraz ich źródła.

We wtorek, 13 czerwca o godz. 17.00 w kościele św. Jana odbędzie się wernisaż wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”. Ekspozycja ukazuje historię Kaszubów od X w. do współczesności poprzez przełomowe momenty w ich dziejach. Opowiada także o współczesnym ruchu kaszubskim i aktywności kulturalnej Kaszubów oraz o historii Ukraińców na Kaszubach. W murach świątyni będzie można ją zobaczyć do 20 czerwca.

Natomiast w środę, 14 czerwca o godz. 17.00, w Domu Uphagena – oddziale Muzeum Gdańska odbędzie się spotkanie „Postacie gdańskiego pogranicza”. Udział w nim wezmą historycy: dr Leszek Molendowski z Muzeum Gdańska oraz dr Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, których zainteresowania skupiają się na roli różnych środowisk w tworzeniu polskiej świadomości nad Bałtykiem w okresie przełomu XIX/XX w.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji Gdańskich Dni Kaszubskich dostępne są na stronie internetowej: kaszubi.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.