Kultura
Wiatr od Morza, nominowane tytuły książek. Fot. mat. prasowe WiMBP w Gdańsku

Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

Fot. mat. prasowe WiMBP w Gdańsku
06.10.2021
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
06.10.2021

Na ogłoszenie laureatów literackiej nagrody samorządu województwa pomorskiego musimy jeszcze poczekać. Jednakże wcześniej można spotkać się z nominowanymi do nagrody. Kiedy i gdzie? Już 13 października 2021 r. o godz. 17 w Starej Aptece Teatru Wybrzeże w Gdańsku przy ul. Teatralnej 4 będzie okazja do rozmów z autorami podczas wieczoru literackiego. Wstęp jest wolny.

Rozmowie o literaturze będą towarzyszyć dźwięki kontrabasu, a fragmenty nominowanych tytułów będą czytać aktorzy Teatru Wybrzeże – Małgorzata Brajner i Marek Tynda. Dialog z zaproszonymi gośćmi poprowadzi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza

Została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2017 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego. To nagroda m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy. Laureaci otrzymują statuetki zaprojektowane przez prof. Jacka Zdybla i nagrody pieniężne.
Pomorską Nagrodę Literacką przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź twórcom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.
Siostrzanym wyróżnieniem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Kaszubska Nagroda Literacka, która honoruje szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim, w tym także za tłumaczenie na język kaszubski zrealizowane w roku poprzedzającym jej wręczenie lub za całokształt pracy literackiej w tym języku. Nagrodę stanowi statuetka Wiatr od Morza autorstwa prof. Jacka Zdybla, ma ona również swój wymiar finansowy.

Nominacje

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 27 października w Centrum św. Jana w Gdańsku (obowiązują zaproszenia). Wcześniej, bo 13 października, będzie można spotkać się i porozmawiać z nominowanymi autorami.

– Na wieczór literacki zapraszamy wszystkich czytelników i miłośników książki, którzy śledzą rynek wydawniczy, korzystają z naszych zasobów, lubią uczestniczyć w spotkaniach autorskich. Na scenie zasiądzie jedenastu gości, więc będzie to z pewnością żywa dyskusja – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Tego dnia przed gmachem głównym biblioteki planujemy odsłonięcie wystawy „Alfabet pomorskich pisarek i pisarzy”, prezentującej autorów, którzy są chlubą naszego regionu – dodaje.

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz  Władysław Zawistowski na posiedzeniu, 6 września 2021 r. ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2020.w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:
Tadeusz Dąbrowski, „Scrabble” (poezja). Warszawa 2020, PIW;
Dariusz Filar, „Szklanki żydowskiej krwi” (powieść). Gdańsk 2020, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna;
Antoni Pawlak, „Ale bez rozgrzeszenia” (poezja). Mikołów 2020, Instytut Mikołowski;
Barbara Szczepuła, „W domu wroga” (reportaże). Sopot 2020, Wydawnictwo Arche.

Pomorska Książka Roku:
Janusz Dargacz, „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”. Gdańsk 2020, Muzeum Gdańska;
Dorota Karaś, Marek Sterlingow, „Walentynowicz: Anna szuka raju”. Kraków 2020, Wydawnictwo Znak;
Michał Ślubowski, „Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne”. Gdańsk 2020, Wydawnictwo Marpress;
„Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia”, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński. Kraków 2020, Wydawnictwo Literackie.

Laureata nagrody za całokształt pracy literackiej poznamy dopiero podczas uroczystej gali, 27 października. Jury ocenia dorobek pracy twórczej – wartość intelektualną, artystyczną, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu i dokonania w dziedzinach pozaliterackich.

Wieczór Literacki zorganizowany został we współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Teatru Wybrzeże oraz samorządu województwa pomorskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.