Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/Pomorskie_Swieto_Plonow_2023-15-scaled.jpg Spotkajmy się w Szemudzie. Drugi dzień Pomorskiego Święta Plonów

Spotkajmy się w Szemudzie. Drugi dzień Pomorskiego Święta Plonów

Fot. Karol Stańczak
09.09.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
09.09.2023

Który powiat najciekawiej się zaprezentuje? Który wieniec jest najpiękniejszy? Tego dowiemy się już wkrótce podczas dożynek wojewódzkich. W ten weekend 9 i 10 września w Szemudzie można też skosztować pomorskich przysmaków, wziąć udział w konkursach i posłuchać muzyki. Ponadto, są darmowe porady medyczne i badania lekarskie. Pomocy prawnej udzielają też przedstawiciele Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Pomorskie Święto Plonów trwa dwa dni.

Czym są dożynki?

To tradycyjne zakończenie żniw przez pomorskich rolników prac. Kiedyś ludzie żyli zgodnie z rytmem pór roku i jesienią gromadzili zapasy na zimę. Dlatego na przygotowanych stoiskach będzie można zaopatrzyć się w smakowite zapasy. Nie zabraknie też konkursów, muzyki czy atrakcji dla dzieci. W weekend będzie też okazja do wspólnego świętowania, poznania dziedzictwa kulturowego regionu poprzez kultywowanie lokalnego folkloru.

Który powiat najlepiej się zaprezentuje?

Podczas dożynek w konkursowe szranki staną pomorskie powiaty. Będą prezentować swoje walory. Tego, który zwycięży dowiemy się już jutro. Decyzję podejmie komisja konkursowa, która odwiedzi konkursowe stoiska w sobotnie popołudnie i zapozna się z prezentacjami wszystkich powiatów. Przypomnijmy, że w 2022 r. wygrał powiat kościerski.

W sobotę odbywa się też Kongres Wsi Pomorskiej.

 – To dla samorządowców z naszego regionu doskonała okazja do rozmów na takie tematy jak m.in. sytuacja finansowa gmin czy europejski zielony ład – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Który wieniec najpiękniejszy?

Do 4 września można było zgłaszać się do udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieniec musi być wykonany z naturalnych składników np. kwiatów, zboża, warzyw, owoców czy innych płodów ziemi. Nie można używać styropianu czy tworzyw sztucznych. Rolnicy podczas dożynek zaprezentują uplecione na zakończenie żniw wieńce.

– To już nasza, pomorska tradycja, której rolą jest podziękowanie za plony i prośba o urodzaj w kolejnym roku. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego – tłumaczy Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.

Zwycięzców poznamy w niedzielę, 10 września. Laureat otrzyma 3 tys. zł, zdobywca drugiego miejsce dostanie 2 tys. zł, a za trzecie miejsce – 1500 zł. Będą też trzy wyróżnienia po 500 zł.

Weekend dla zdrowia

Podczas dożynek, w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia, pracownicy Szpitali Pomorskich udzielą bezpłatnych porad lekarskich. Dermatolodzy sprawdzą występujące na skórze znamiona, a najmłodszych zbadają chirurdzy dziecięcy. Będzie też można zmierzyć poziom glukozy i ciśnienia tętniczego, wykonać spirometrię i oznaczyć BMI. Panie spodziewające się dziecka będą miały wykonane badanie KTG, a położna udzieli porad dotyczących laktacji. Chętni skorzystają też z konsultacji fizjoterapeutów i nauczą się wyczuwać guzki występujące w piersiach. Ponadto, porad udzielą eksperci z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W sobotę, 9 września punkty medyczne obsługiwane przez pracowników ze Szpitala im. Floriana Ceynowy w Wejherowie będą czynne w godz. 15.00-19.00, a w niedzielę, 10 września  w godz. 14.00-19.00.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.