Pomorskie Święto Plonów trwa dwa dni.

Czym są dożynki?

To tradycyjne zakończenie żniw przez pomorskich rolników prac. Kiedyś ludzie żyli zgodnie z rytmem pór roku i jesienią gromadzili zapasy na zimę. Dlatego na przygotowanych stoiskach będzie można zaopatrzyć się w smakowite zapasy. Nie zabraknie też konkursów, muzyki czy atrakcji dla dzieci. W weekend będzie też okazja do wspólnego świętowania, poznania dziedzictwa kulturowego regionu poprzez kultywowanie lokalnego folkloru.

Który powiat najlepiej się zaprezentuje?

Podczas dożynek w konkursowe szranki staną pomorskie powiaty. Będą prezentować swoje walory. Tego, który zwycięży dowiemy się już jutro. Decyzję podejmie komisja konkursowa, która odwiedzi konkursowe stoiska w sobotnie popołudnie i zapozna się z prezentacjami wszystkich powiatów. Przypomnijmy, że w 2022 r. wygrał powiat kościerski.

W sobotę odbywa się też Kongres Wsi Pomorskiej.

 – To dla samorządowców z naszego regionu doskonała okazja do rozmów na takie tematy jak m.in. sytuacja finansowa gmin czy europejski zielony ład – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Który wieniec najpiękniejszy?

Do 4 września można było zgłaszać się do udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieniec musi być wykonany z naturalnych składników np. kwiatów, zboża, warzyw, owoców czy innych płodów ziemi. Nie można używać styropianu czy tworzyw sztucznych. Rolnicy podczas dożynek zaprezentują uplecione na zakończenie żniw wieńce.

– To już nasza, pomorska tradycja, której rolą jest podziękowanie za plony i prośba o urodzaj w kolejnym roku. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego – tłumaczy Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.

Zwycięzców poznamy w niedzielę, 10 września. Laureat otrzyma 3 tys. zł, zdobywca drugiego miejsce dostanie 2 tys. zł, a za trzecie miejsce – 1500 zł. Będą też trzy wyróżnienia po 500 zł.

Weekend dla zdrowia

Podczas dożynek, w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia, pracownicy Szpitali Pomorskich udzielą bezpłatnych porad lekarskich. Dermatolodzy sprawdzą występujące na skórze znamiona, a najmłodszych zbadają chirurdzy dziecięcy. Będzie też można zmierzyć poziom glukozy i ciśnienia tętniczego, wykonać spirometrię i oznaczyć BMI. Panie spodziewające się dziecka będą miały wykonane badanie KTG, a położna udzieli porad dotyczących laktacji. Chętni skorzystają też z konsultacji fizjoterapeutów i nauczą się wyczuwać guzki występujące w piersiach. Ponadto, porad udzielą eksperci z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W sobotę, 9 września punkty medyczne obsługiwane przez pracowników ze Szpitala im. Floriana Ceynowy w Wejherowie będą czynne w godz. 15.00-19.00, a w niedzielę, 10 września  w godz. 14.00-19.00.