Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a2742dcf-681d-4806-ba8e-6d2661a261dc.jpg Sportowy Sopot. Nowe obiekty żeglarskie, szersze ścieżki rowerowe i parkingi dla rowerów za ponad 13 milionów złotych [AKTUALIZACJA]

Sportowy Sopot. Nowe obiekty żeglarskie, szersze ścieżki rowerowe i parkingi dla rowerów za ponad 13 milionów złotych [AKTUALIZACJA]

Podpisanie umów w Sopocie

Przebudowa ścieżek rowerowych oraz infrastruktury żeglarskiej poprawi ofertę turystyczną miasta. Skorzystają też mieszkańcy i pasjonaci sportu.

 

Nowe projekty dla Sopotu zostaną dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego  na lata 2014-2020 w kwocie prawie 6 mln zł. Umowy na dotacje, 7 grudnia 2017 r. podpisali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Ryszard Świlski oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski. 

– Nowa infrastruktura rowerowa potrzebna jest w całym województwie, a ścieżki w Sopocie to część większej inwestycji – powiedział Mieczysław Struk. – Są one ważne i dla pomorskiej turystyki, i dla rowerzystów, którzy na co dzień wybierają komunikację rowerową. Stawiamy też na żeglarstwo, a Zatoka Gdańska jest świetnym miejscem do rozwijania umiejętności i talentów. Nowa przystań i udogodnienia dla żeglarzy z pewnością to ułatwią – dodał Struk.

 

Międzynarodowe szlaki rowerowe w Sopocie

W Sopocie czekają nas zmiany na lepsze. Dotychczasowe drogi rowerowe, które dziś są zbyt wąskie dla dużej liczby rowerzystów, zostaną rozbudowane. Dotyczy to około 3,4 km ścieżek. Powstaną także cztery nowe miejsca postojowe dla rowerzystów. – Inwestycje mają służyć i mieszkańcom, i turystom – powiedział Jacek Karnowski. – Jednak na co dzień pewnie częściej będą korzystać z niej mieszkańcy całego Trójmiasta. Ścieżki poprawią bezpieczeństwo, funkcjonalność i wygodę jazdy po naszym mieście. Drogi rowerowe, które mają być przebudowane, powstały w latach 90. Zmieniły się od tego czasu potrzeby i wymagania rowerzystów. Musimy też pamiętać o tym, że trzeba zwiększyć przepustowość ścieżek – tłumaczył prezydent Sopotu.

Inwestycja stanowi przebudowę sopockiego odcinka Międzynarodowej Trasy Rowerowej R-10. Dlatego projekt musi spełniać międzynarodowe standardy co do szerokości ścieżek, rodzaju nawierzchni oraz bezpieczeństwa. Łączna wartość inwestycji to 9,6 mln zł. Dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie 3,8 mln zł. Nowe inwestycje zostaną zrealizowane maksymalnie do końca grudnia 2020 r. Więcej o międzynarodowych drogach rowerowych na Pomorzu pisaliśmy tu.

 

Wygoda dla żeglarzy

W Sopocie do końca 2018 r. powstanie nowa infrastruktura sportowo-żeglarska. Unijny projekt przewiduje budowę pomostu pływającego wraz z wyposażeniem i 28 miejscami cumowniczymi, budowę pawilonu, w którym znajdą się sanitariat, szatnia oraz miejsce do przechowywania sprzętu, pogłębienie toru podejściowego do pomostu pływającego, a także przebudowę rampy (slipu) do wodowania jednostek. Z wygodnej i funkcjonalnej infrastruktury skorzystają turyści, uczniowie szkółek żeglarskich oraz jednostki sopockiego WOPR. – W zeszyłym roku prawie 250 uczniów zaczęło naukę żeglarstwa – powiedział Karnowski. – Chcemy im to ułatwić. Teraz baza jest przystosowana do dużych łódek, mniejsze, potrzebne do nauki, nie tylko zajmują miejsce, ale i mają utrudnione wyjście na wodę. Dzięki nowej infrastrukturze powstanie specjalne miejsce wyłącznie do nauki, wygodne dla młodzieży i bardziej funkcjonalne – dodał.

Łączna wartość projektu rozbudowy infrastruktury sportowo-żeglarskiej w Sopocie to 3,3 mln zł. Dofinansowanie unijne RPO WP 2014-2020 wyniesie ponad 2,1 mln zł.

Zobacz: szczegółowe informacje na temat projektów

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.