Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Spektakl o życiu pomiędzy Ukrainą i Polską. „Więzi” na deskach Teatru Wybrzeże [PRAPREMIERA]

Spektakl o życiu pomiędzy Ukrainą i Polską. „Więzi” na deskach Teatru Wybrzeże [PRAPREMIERA]

Scena ze spektaklu „Więzi"

Spektakl „Więzi" powstał na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel, reżyserki teatralnej i performerki. Stanowi świadectwo dramatycznego konfliktu, jaki od kilku ostatnich lat trwa na Ukrainie. Prapremiera spektaklu odbędzie się w niedzielę, 6 stycznia 2019 r. w Starej Aptece w Gdańsku.

 

Bohaterka sztuki, urodzona w Donbasie na wschodniej Ukrainie, opowiada o swoim kraju z innej perspektywy niż ta, z jaką patrzy się na Ukrainę w Polsce, czyli głównie przez pryzmat tego, co dzieje się we Lwowie i Kijowie. Mówi o tym, jak wygląda Polska z perspektywy Ukrainy, ale przede wszystkim opowiada o samej Ukrainie, kraju niezwykle zróżnicowanym, przeoranym dodatkowo przez trwający od 2014 r. wewnętrzny i zewnętrzny konflikt.

 

Skompliowana sytuacja na Ukrainie

„Więzi” oparte są na dziennikach i relacjach Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w Kijowie, Charkowie i innych miastach Ukrainy, które zapoczątkowały „rewolucję godności”, a w jej następstwie hybrydową wojnę. Była na froncie jako wolontariuszka, organizowała pomoc rodzinom poległych, ale przede wszystkim widziała, jak wyostrzone przez Majdan podziały infekują kraj i ludzi, przechodząc w poprzek miast, grup przyjaciół, a nawet rodzin, w tym jej własnej.

– Przez pogmatwanie relacji w mojej rodzinie chciałam ukazać skomplikowaną sytuację społeczno-polityczną w kraju, gdzie jakikolwiek wybór w warunkach wojny prowadzi do wyrzeczenia się czegoś. Z jednej strony nacjonalizm i patriotyzm są niezbędne, by konsolidować naród, z drugiej oznaczają dla wielu podążanie w stronę państwa, w którym wszyscy mówią tak samo, wierzą tak samo i myślą tak samo. A to nie jest możliwe w kraju tak wieloreligijnym, wielojęzycznym i wielonarodowym jak Ukraina – mówi reżyserka Olena Apczel.

„Więzi” to spektakl o życiu „pomiędzy”: pomiędzy Ukrainą i Polską, pomiędzy Ukrainą wschodnią i zachodnią, pomiędzy narzucanymi przez różne środowiska narracjami. Ale przede wszystkim to sztuka o wyborze między potrzebą i chęcią służenia ojczyźnie a miłością do rodziny i rodzinnej ziemi. I o okolicznościach, które sprawiają, że obie te miłości mogą się wykluczać.

 

„Więzi”

 • prapremiera: 6 stycznia 2019 r., niedziela, godz. 19.00
 • kolejne spektakle:
  8 stycznia 2019 r., wtorek, godz. 19.00
  9 stycznia 2019 r., środa, godz. 19.00
 • Teatr Wybrzeże
 • scena Stara Apteka
 • ul. Teatralna 2
 • Gdańsk

 

Sztuka Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza
na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel
Reżyseria: Olena Apczel
Dramaturgia: Jarosław Murawski
Scenografia, kostiumy: Natalia Mleczak
Światło, wideo: Szymon Kluz
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

 

Plakat spektaklu Więzi

W spektaklu występują:

 • Małgorzata Brajner – Matka oraz Urzędniczka / Obca Kobieta / Sprzedawczyni
 • Agata Bykowska – Babcia oraz Ukraińska Sąsiadka / Starsza Obca Kobieta
 • Katarzyna Dałek – Olena
 • Jacek Labijak – Brat oraz Chłopak / Pogranicznik / Żołnierz / Obcy Mężczyzna
 • Krzysztof Matuszewski – Ojciec oraz Oficer / Polski Sąsiad

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.