Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/borusewicz-wystawa-stala-856x482-1.jpg Spacery w rocznicę narodzin Solidarności. Po ECS oprowadzać będą bohaterowie Sierpnia ’80

Spacery w rocznicę narodzin Solidarności. Po ECS oprowadzać będą bohaterowie Sierpnia ’80

Bogdan Borusewicz na wystawie stałej ECS. Mat. prasowy ECS
19.08.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
19.08.2022

W rocznicę zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej, 31 sierpnia 2022 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbędą się cztery spacery. Przewodnikami po wystawie stałej będą uczestnicy tamtych wydarzeń: Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Andrzej Celiński i Aleksander Hall.

Subiektywne spacery po ECS to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby w towarzystwie współautorów polskiej wolności, uczestników historycznych wydarzeń lub ich świadków odbyć prawdziwą podróż w czasie.

– To bezcenna okazja, aby odwołać się do ich wspomnień i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

.

Program wydarzenia:

31 sierpnia 2022 r., środa

godz. 10.00
przewodnik: Bogdan Borusewicz – polityk i historyk, wicemarszałek senatu RP
Czołowa postać demokratycznej opozycji na Pomorzu. Główny inicjator i organizator sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Należał do współautorów postulatów strajkowych, które znalazły się później na słynnej tablicy 21 Postulatów. Po Sierpniu ’80 działacz Solidarności, zasiadał w prezydium związku.

godz. 11.30
przewodniczka: Henryka Krzywonos-Strycharska – posłanka na Sejm RP
Dawna motornicza. 15 sierpnia 1980 r. w pobliżu Opery Bałtyckiej oznajmiła pasażerom linii nr 15 „Ten tramwaj dalej nie pojedzie!”. W ten sposób rozpoczął się strajk gdańskiej komunikacji publicznej. Reprezentując swój zakład pracy, znalazła się w strajkującej Stoczni Gdańskiej, gdzie weszła w skład prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Sygnatariuszka Porozumienia Gdańskiego.

godz. 13.00
przewodnik: Andrzej Celiński – poseł na Sejm RP, były minister kultury

W sierpniu 1980 r. był współautorem apelu 64 intelektualistów o negocjacje i porozumienie między władzą a strajkującymi. Po Sierpniu ’80 został członkiem Solidarności i kierował gabinetem Lecha Wałęsy.

godz. 14.30
przewodnik: Aleksander Hall – historyk, nauczyciel akademicki, dr hab. nauk humanistycznych
Uczestnik strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Następnie pełnił funkcję doradcy Lecha Wałęsy.

Bilet w promocyjnej cenie 10 zł nabyć można w kasie ECS oraz online na stronie internetowej: https://ecs.gda.pl/wydarzenia/spacery-subiektywne-po-wystawie-stalej-ecs/

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.