Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/Intensywna-terapia-scaled.jpg Sopot. PCR gotowe na przyjęcie uchodźców poszkodowanych w działaniach wojennych

Sopot. PCR gotowe na przyjęcie uchodźców poszkodowanych w działaniach wojennych

Intensywna terapia. Fot. materiał prasowy PCR
01.03.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.03.2022

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. J. Titz-Kosko w Sopocie przygotowało prawie 50 łóżek dla poszkodowanych w wyniku działań wojennych obywateli Ukrainy. Miejsca na chirurgii, ortopedii i rehabilitacji są dostępne dla pacjentów od 1 marca.

To kolejny podmiot leczniczy podlegający samorządowi województwa pomorskiego, który będzie leczył Ukrainki i Ukraińców.

Przeprowadzą zabiegi i rehabilitacje

Dla uchodźców w Pomorskim Centrum Reumatologicznym w Sopocie przeznaczono 10-łóżkowy Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. W oddziale są wykonywane zabiegi rekonstrukcyjne narządu ruchu. Zwłaszcza dotyczą pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i zwyrodnienia.

– Wychodząc naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na pomoc medyczną dla uchodźców uciekających z objętej wojną Ukrainy, podjęliśmy decyzję o przygotowaniu łóżek dla osób potrzebujących fachowego leczenia i rehabilitacji – tłumaczy prezes spółki Tomasz Augustyniak.

Na oddziale mogą być też hospitalizowane osoby, które doznały urazów narządu ruchu. Podmiot leczniczy dysponuje też trzema łóżkami pooperacyjnymi z zakresu intensywnej terapii, które znajdują się przy bloku operacyjnym. Ponadto, PCR ma 36-łóżkowy Oddział Rehabilitacyjny dla Dorosłych. W nim mogą przebywać pacjenci korzystający z rehabilitacji głównie narządów ruchu. Na oddziale jest zapewniony całodobowy nadzór medyczny.

Pomoc dla dzieci

Placówka deklaruje również przyjmowanie dzieci na jedynym w Polsce północnej Oddziale Reumatologicznym. Chodzi o małych pacjentów m. in. z: młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów, młodzieńczą spondyloartropatią, niezapalnymi chorobami stawów oraz innymi schorzeniami związanymi z zapalnymi i niezapalnymi chorobami stawów i tkanki łącznej.
Natomiast na Oddziale Rehabilitacyjnym dla Dzieci mogą być hospitalizowani najmłodsi pacjenci ze schorzeniami ortopedycznymi. Dotyczy to głównie o: wad wrodzonych i rozwojowych kręgosłupa oraz kończyn górnych i dolnych, schorzeń mięśni, więzadeł i innych tkanek miękkich. PCR leczy też schorzenia reumatologiczne i neurologiczne.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.